OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

philip k. dick’in peşinde

20160116_120210

 

philip k. dick’in peşinde

Alfa Yayınları biyografi dizisinden Anne R. Dick’in Amerikan bilim kurgu yazar Philip K. Dick’i (1928-1982) anlatan yapıtı okurla buluşturuldu.

ÜRETKEN BİR YAZAR

Philip K. Dick’in yaşamı ve yapıtlarıyla ilgili yakınlarının verdikleri ilginç bilgiler yer alıyor, yapıtta. İlk bölümde ve sonrakilerde de kişisel özellikleriyle ilgili dikkat çeken bilgilerle karşılaşıyoruz. Sezgi gücü ve üretkenliğini hemen burada söylemek olası, sayılan özellikler arasında.

“Phil mektuplarında Cindy’yi bir eroin bağımlısı olarak tanımlıyordu, fakat Cindy bana “sadece biraz ot içtiğini” söyledi. Cindy ve Sheila sonraları Phil’in evinde kalmışlardı. Karanlığı Taramak‘taki iki kadın karakter için model oldular.”(s.171)

Hayranları tarafından kısaca PKD olarak bilinen Philip K. Dick’in filme alınan yapıtlarının yanı sıra  kırka yakın bilim kurgu romanı  ve ölümünden sonra beş cilt olarak toplanan yüz kadar öyküsü yer alıyor.

Bu yapıtta onun küçük insanları anlattığı ve gelecekte başına gelecekleri yapıtlarına konu ettiği belirtiliyor. Bu nedenle küçük insanların yaşamıyla birlikte gelecekte olabileceklerin anlatıldığı yapıtların yazarı olarak anlatılıyor, PKD.

PKD aynı zamanla müzikle de yakından ilgilenen bir yazar olduğu görülüyor. Yapıtta yazarı anlatan tanıdıkları onun bu yönüne de dikkat çekiyor.

“1942-43 okul dönemi için Phil müzik odaklı bir hazırlık okuluna, Ojai’deki California Hazırlık Akademisi’ne gitti.  Okulun santralinde telefon şebekesini kullanmayı öğrendi. Adeta büyülenmişti. Bütün oğlanlar sigara içiyordu, o da bayağı havalı olduğunu düşündü.”(s.277)

Üretken bir yazar olduğu kadar yaşamı ilginçliklerle örülü olan Philip K. Dick’in yaşamı ve yapıtları arasındaki bağlantıları bulabileceğiniz yapıtı Anne R. Dick sunuyor, okurlara.

Mustafa ASLAN

———————–

Philip K. Dick’in Peşinde (Biyografi), Anne R. Dick, Çeviren: Münevver Bayhan, I. Basım:Alfa Yayınları Biyografi Dizisi, İstanbul, Ocak 2016

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016