OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

PEMBE TOKLUOĞLU RESİM SERGİSİ-mustafa aslan

PEMBE TOKLUOĞLU RESİM SERGİSİ

“SUYUN RENKLERLE DANSI”

Zafer Bilgin’in yönettiği Bindallı Sanatevi’nde 10 Ekim günü, Pembe Tokluoğlu’nun “Suyun Renklerle Dansı” adlı suluboya resim sergisi açıldı. İlk sergiler galeri ve ressam için bir çok açıdan çok önemlidir. Galeri yeteneklerine güvendiği sanatçılara olanaklarını sunar. Sanatçı için, ilk sergide alacağı tepkiler yoluna devam etmede hızının belirleyicisi olur genellikle.

“Suyun Renklerle Dansı” ressamın birinci kişisel resim sergisi. İlk sergi olmasına karşın çalışmalar kayda değer. Suluboya gibi renklere egemen olmanın zor olduğu bir teknikle çalışmanın ayrıntılarını söylememe gerek yok sanıyorum.

PEMBE TOKLUOĞLU

Pembe Tokluoğlu, Kayseri Develi doğumlu. İlk ve orta öğrenimini burada yaptı. Ressam doğup büyüdüğü yerleri unutmamış. Sergideki resimler arasında Develi’den görünümleri görüyoruz.

Anasınıfı öğretmenliğinden emekli, ressamımız. Öğretmenliği çalışmalarına da yansımış. Bu sergide yer alan birkaç çalışmada çocukları konu edinmiş.

Tokluoğlu, Burhan Özer’den 1997 yılında resim dersleri almaya başlamış. Ve…

Pembe Tokluoğlu, suluboya çalışıyor genelde.

“Yeni teknikler, malzemeler kullanacak mısınız?” diye sordum.

“Pastel boyayı da denemek istiyorum.” dedi.

İstanbul’da yaşayan ressamımızın sergideki çalışmaları arasında Tünel ve İstiklal Caddesi birkaç çalışmayla dikkati çekiyor.

RENKLER… RENKLER….

Rahat renkleri seçtiğini görüyoruz Tokluoğlu’nun. Sergiyi gezenlerin içlerine bir ferahlık vereceğini düşünüyorum, bu resimlerin seçilen renkler sayesinde.

Tokluoğlu’nun da sevdiği, çalışmalarında kullandığı ağırlıklı renkler konusunda:

“Sonbaharı çok sevdiğini, bu resimlerdeki sarı ve kırmızı renkler beni inanılmaz duygulara sürüklüyor,” diyor.

Nü çalışmalarındaki renk kullanımının da dikkatimi çektiğini söylemem gerek. Kullandığı rahat renklerin kadın tenini kağıda suluboyayla aktarmada sağladığı güzelliği görmek gerek. Sergide yer alan çalışmalar içinde ayrı bir yeri var, bunların.

EDEBİYAT- RESİM İLİŞKİSİ

Pembe Tokluoğlu ile sergi açılış öncesi ve sonrasında söyleştik. Bir ara söz edebiyat – resim ilişkisi üzerine dönüp dolaşıp geldi.

“Renkler de, tıpkı öyküdeki kahraman gibi bir süre sonra kontrolü altına alıyor mu?” diye sordum.

Tokuluoğlu, “Tıpkı öykü ve romanda kahraman nasıl bir süre sonra nasıl yazarı yönlendiriyorsa, renkler de ressamı etkiliyor ve yönlendiriyor” dedi. “Zaten çalışma sırasında her şey kendini gösteriyor. Renkler alıp başını gidiyor,” dedi.

Tokluoğlu’nun Bindallı Sanatevi’nde açtığı birinci kişisel esim sergisini gezmenizi öneririm. Ne yapın edin onun sergisini gezin. Su ile renklerin dansını yakından göreceksiniz. Yaşamınızı rahatlatacak bir renk penceresi açacaktır, Pembe Tokluoğlu’nun resimleri.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016