OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

peçe

IMAG3166

 

PEÇE

Canan Soylu’nun kadın sorunlarını irdelediği romanı Artemis Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

Suudi Arabistan’da kadın olmak

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad gelin giden İzmirli bir kızın yaşadıkları anlatılıyor, Canan Soylu’nun ‘Peçe’ adlı romanında. Toplumsal yaşantı içinde kadının hiçbir yeri yok. kafesteki bir kuş örneği Suudi Arabistan’da kadın Canan Soylu’nun anlattığına göre.

“Bir şey daha öğrenmiştim. Kadınlar tek başına restorana gidecek olsalar, haremlik selamlık oturmak mecburiyetindeydiler. Pek çok yerde harem bölümü olmadığından, kadınlar yanlarında erkek olmadan restoranlara giremiyordu. Yanlarında yakınları olan erkekle yemek yemeleri ise perdelerle bölünen bölmeler ardında mümkündü.” (s. 141)

kadına şiddet ve özgürlük

Canana Soylu’nun ‘Peçe’ adlı romanında özgürlük izlek olarak öne çıkıyor. Yazar, kadın sorunları üzerinden özgürlüğünün vazgeçilmezliğini vurguluyor.

‘Peçe’nin kadın kahramanı Melis evlenerek gittiği Suudi Arabistan’da herşeyi olmasına karşın mutluluğu yakalayamıyor. Her türlü lükse sahip olmasına karşın toplumsal yaşamda kadının esamesinin okunmamasının yanında eşinin onu insan yerine koymaması, üstüne üstlük kadına şiddet  uygulaması özgürlüğün ne kadar değerli olduğu romanda öne çıkıyor.

” ‘İlk tokatı atan ikincisini ve sonrasını da atar. Buradan arkanıza bakmadan kaçıp gidin. Bu ülke kadınlara göre değil. Özgürlük bir insanın sahip olabileceği en değerli şey. Hele bir kadının… Ne mücevherler, ne çantalar, ne pahalı kozmetikler. Özgürlük bir kadın için en gerekli şey.’ ” (s.165)

Cana Soylu’nun kadın sorunlarını anlattığı romanı aynı zamanda Suudi Arabistan’da kadının konumunu da gözler önüne seriyor.

Mustafa ASLAN

——————

Peçe, Canan Soylu, I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Mart 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016