OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

pastırma yazı

IMAG2695

PASTIRMA YAZI

Selim İleri’nin ‘Pastırma Yazı’ adlı öykü kitabının altıncı basımı Everest Yayınları arasında yapıldı.

öyküler

Selim İleri’nin ‘Pastırma Yazı’ adlı yapıtında  sekiz öykü yer alıyor. Yapıtta yer alan öyküler  Hicran Yarası, Müsamere, Duyarlık, Pastırma Yazı, Hayatımın Romanı, Mustafa Suphi, Annemin Sardunyaları, Kılıç Artıkları adlarını taşıyor. Öyküler siyasasl tarihimizden derin izler taşıyor.

“… Mustafa Kemal Paşa’yla buluşup görüşecekti Mustafa Suphi, dönme, komünistmiş o.  Bu yolda onlardan ayrılacakmış hem. Sonra sorup soruşturduk, Türklüğümüzden şüphelendi herkes. Yolda rastladığı insanlara anlatmış, ben ayrılacağım Mustafa Suphi’den, Ethem Nejat’tan demiş. Kaç kişi söyledi, öyle demiş. İşte üç beş kuruş verip kandırmışlar zavallıyı, amaç kalabalık görünsün kafile. Çok komünist varmış gibi gösterip milleti aldatacaklar.” (Mustafa Suphi, s. 158)

Atatürk diktatör müydü?

Selim İleri’nin ‘Pastırma Yazı’ adlı yapıtında yer alan öykülerde özellikle Osmanlı, Kurtuluş Savaşı sonrası Cumhriyet’in kuruluşu ve sonrası tartışmaları yer alıor. Osmanlı ve Cumhuriyet tartışmalrı geniş yer tutuyor, öykülerde. Kimilerinde ise Cumhuriyet sonrası yaşanılan konu ediniyor.

Mustafa Kemal Atatürk adına, Selim İleri’nin ‘Pastırma Yazı’ adlı kitabındaki  birçok öyküsünde karşılaşıyoruz,  Yazar, kahramanları aracılığıyla Osmanlı – Cumhuriyet tartışmasının yanında Mustafa Kemal Atatürk ve uygulamalarını da gündeme getiriyor. Öykülerde, bu konulardaki değişik görüşlere yer veriliyor. Selim İleri’nin. Özellikle kitaba adını veren ‘Pastırma Yazı’ adlı öyküde Kurtuluş Savaşı ve sonrası tartışılıyor. Kahramanların karşılıklı olarak sorularla konuyu açtıkları bölümde Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet sonrası yaptıkları masaya yatırılıyor. onun diktatör olup olmadığından tutun da, ekonomik kalkınma modeline değin birçok konu tartışılıyor.

“ArifBey’in dostlarıyla alaturka musikili, fasıl heyeti yemeklerinde de değişmezdi pek sözler. Atatürk’ün çizdiği yolda yürümedik” derdi Atıf Bey, “Atatürk devletleştirmeyi belli alanlarda uyguladı, özel sermayenin gücüne inanmıştı. Müteşebbis ruhlu insanlar kurtaracak bu yurdu. fabrikalar kurulacak, bir tarım ülkesiysek tarım aletlerini sanayileştireceğiz. Fabrikalar işsizliği kaldıracak ortadan, iktisadi kalkınma gençliğin gençliğin dertlerine de çare bulacak.” Yalnız erkek arkadaşlarını çağırırdı Atıf Bey.” (Pastırma Yazı, s. 65)

Selim İleri ‘Pastırma Yazı’ adlı kitabında yer alan öykülerinde siyasal tarihimizin önemli konularından kimilerini kahramanları üzerinden tartışmaya açıyor.

Mustafa ASLAN

————————-

Pastırma Yazı, Selim İleri, 6. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Aralık 2014

 

 

Updated: 19 Ocak 2015 — 08:37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016