OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

pasifik günleri

 

IMAG3691                   PASİFİK GÜNLERİ

Nazlı Eray’ın yeni basımı Everest Yayınları’nca yapılan ‘Pasifik Günleri’ egzotik  uzamda  ağırlıklı  bir serüven sunuyor.

ülkeler, sokaklar  ve yüzler

Nazlı Eray’ın ‘Pasifik Günleri’ adlı yapıtı farklı ülkeler, farklı kentlerin farklı sokaklarında geçiyor. Okura farklı ülkelerin, farklı kent  sokaklarındaki yüzlerini tanıtıyor, yazar insanların yaşadıkları serüvenleriyle.

Kiatapta adı geçen kent ve sokak adalarından kimileri şöyle sıralanıyor: Singapur, Anakara, Penang Adası, Trabzon, Boenes Aures, Bangkok, Şair Nedim Sokağı, Çankaya, Marcus Sokağı, Honolulu…

Kitapta adı geçen değişik yüzlerden kimilerini şöyle sıralayabiliriz: Asıl adı Rozita olan yapıtında önemli kahramanlarından birisi olan dansöz aynı zamanda Argentina’nın yaratıcısı, Bayan Çang, Bay Çang, Burunsuz, Herzog’un kamerası,  karanfil bıyıklı Dilip,  robot, Alman yönetmen Herzog, falcı, adadaki Eski Tutuklu, morfinman Çinli, sihibaz,  karete hocası Ho, imparator Hiro Hito, Rozita’nın oğlu Juan Savinelli, İtalyan yönetmen Luchino Visconti, Kurt Weil..

“Sanki bu yelin içinde morfinman bir Çinli’nin beyninde oynayan sessiz filmin cızırtıları, bin dokuz yüz yirmi sekizlerin o ünlü Argentinaa tangosu, Manila’da Korazon sokağındaki bir gün ışığının açısı, Tokyo’daki kara pelerinli bir sihirbazın deste deste iskambilleriyle yaptığı tüm oyunların büyüsü, Alman sinemasının genç ustası, delişmen Werner Herzog’un bir ada filminin fon müziği, değişik bir keman konçertosu…” (s.127)

jack london ve nazlı eray

Jack London’ın ‘Güneşin Oğlu’, ‘Makaloa Hasırı Üzerinde’ (On The Makaloa Mat) ve Hawai Öyküleri’ adlı yapıtında  sözü edilen yerler Nazlı Eray’ın ‘Pasifik Öyküleri adlı yapıtındakilerle örtüşüyor. İki yazarın yazdıkları birbirini tamamlayıcı  özellikler taşıyor. Nazlı Eray Honolulu ve Hawaii yöresinde fazla kalmayıp  ünlü Alman sinemcı Werner Herzog’un kamerasıyla dolaşırken Jack London Hawaii bölgesinde dolaşıyor.

“Doğunun güzellikleriyle çevrili yaşadığı sarayından Ah Chun sakince piposunu içiyor ve deniz aşırı kargaşayı izliyordu…bir mektup Makao’dan Honolulu’ya gidiyor ve hayranlık uyandıracak  metinler ve talimatlarla, Ah Chun ailesine birlik ve uyum içinde yaşamayı öğütlüyordu. ” (Jack London, Hawaii Öyküleri-Chun Ah Chun, s.92)

“Ne güzel yazmıştı Victor! Şu depdeğişik Japonya’nın, Tokyo’nun orta yerindeki şu ufacık odanın içine sanki bu sabah vakti tüm Honolulu’yu sığdırmıştı. Mektubu katladım, zarfına koydum…” (s.98)

sanat

Nazlı Eray ‘Pasifik Günleri’ adlı romanında okura müzikten sinemaya, sinemadan edebiyata geniş bir alandasanata ilişkin bilgiler sunuyor.

‘Pasifik Günleri’ adlı yapıtta sanat ve sanata ilişkin yer  alanları şöyle sıralayabiliriz: Vivaldi’nin  ‘Dört Mevsim’ adlı yapıtı, Alman Sinemasının Yeni Gerçekçi yönetmenlerinden Werner Herzog,  İtalyan Yeni Gerçekçi  yönetmenlerinden Luchino Visconti, Kurt Weil…

Nazlı Eray, Uzakdoğu’nun büyüsü içinde bir ayağı da ülkemizde olmak üzere sanatın da ağırlık taşıdığı nefis bir serüven sunuyor, ‘Pasifik Günleri’ adlı romanında.

Mustafa ASLAN

—————————

Pasifik Günleri (Roman), Nazlı Eray, Everest Yayınları’nda I. Basım:Eylül 2015, İstanbul

 

bellek

1- Hawaii Öyküleri (Öykü), jack London, Çeviren:Mehmet Moralı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul,

 

Hawaii Öyküleri

2-Makaloa Hasırı Üzerinde (Öykü), Jack London, Çeviren: Mehmet Moralı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul

Makaloa Hasırı Üzerinde

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016