OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Paris Serüveni

IMAG1976

Paris Serüveni

Bjorn Sortland’ın  Sanat Dedektifleri Dizisi’nin 8. kitabı ‘Paris Serüveni’ Büyülü Fener Yayınları tarafından okura sunuldu.

paris

Bjorn Sortland’ın bu kez  okurlarına uzam olarak Fransa’nın başkenti Paris’i seçtiği görülüyor. Dizinin her kitabında olduğu gibi ‘Paris Serüveni’ adlı yapıtta da Paris’in önemli yerlerini gösteren harita ön ve arka kapağın arkasında yer alıyor. Okur Paris’i görmemiş de olsa olaylar ve uzam arasında bağlantı kurabiliyor, yazarın anlatıkları ve harita sayesinde.

Yazar Fransa’nın ve Paris’in özel tarihine girmeden güncel bilgilerle yetiniyor. Okuru bilgi deryası içinde boğmuyor. Böylece de gençlerin ve çocukların sıkılmadan kaynaklara başvurmadan okunabilen bir kitap çıkıyor, ortaya.

sanat yapıtına duyarlılık

Bjorn Sortland, Sanat Dedektifleri Dizisi’nin 8. kitabı ‘Paris Serüveni’nde de sanat konusunda okura duyarlılık aktarıyor. İlk kitaptan başlayarak sanat yapıtı ve tarihi eser kaçakçılığı konusundaki duyarlılığını her fırsatta dile getirdiği görülüyor. Önceki kitaplarda tarihi eser kaçakçılığı konusunda da oldukçu önemli iletiler sunan yazar, ‘Paris Serüveni’nde Picasso’nun resimleri üzerinde  sanat duyarlılığını dile getiriyor.

Bjorn Sortland ‘Paris Serüveni’ adlı yapıtında çocuklara ve gençlere güzel bir polisiye yapıt sunmanın yanında Paris gibi önemli bir kentin belli başlı tarihi ve tuıristik yerlerini de tanıtıyor.

Mustafa ASLAN

—————–

Bjorn Sortland, Paris Serüveni, Sanat Dedektifleri-8, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Haziran 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016