OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Paramparça

PARAMPARÇA

Melike İlgün’ün Nazım Hikmet’in yaşamı üzerinden baba, “Ah”lar ülkesi dediği Türkiye’nin yakın geçmişini ve medya kavramlarını sorguladığı Paramparça adlı romanı Everest yayınları arasında okura sunuldu.

NAZIM HİKMET VE BABA

Melike İlgün’ün romanı bir yanıyla okura Nazım Hikmet’in yaşamını sunuyor. Yapıtın üzerine oturtulmaya çalışılan düşünsel yan ise baba”nın insan yaşamındaki yeri konusunu  gündeme getiriyor.

Kızını babası olduğu için kıskanan kahramanımız babasız büyüdüğü için bu konuya çok duyarlı olduğu görülüyor. Nazım Hikmet’in aşkları ve çocukları ile babalığı üzerinde duruyor. Memet’in Nazım Hikmet’le baba-oğul ilişkisini irdelerken bağlantıyı kahramanımız ve kızıyla kuruyor.

KADIN BAKIŞI

Melike İlgün’ün Paramparça adlı romanında kadın bakışının egemen olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunu bir eleştiri değil, saptama olarak paylaştığımı belirtmeliyim.

Nazım’ın aşklarıyla ilgili görüşünü bildiren kahramanımızın ve  anlatıcının kadından yana tavır koyduğu görülüyor. 12 Eylül Darbesi sonrasında cezaevlerinde yaşananların anlatıldığı bölümlerde de kadın duyarlılık ve ağırlığının olduğunu görüyoruz.

Melike İlgün, Paramparça adlı romanında dünden bugüne ülkemizin yakın tarihini çizerken, Nazım Hikmet’in yaşam öyküsü üzerinden baba kavramını irdelemekle kalmıyor, insan hakları ihlallerinin yoğun yaşandığı darbe dönemlerini de okura sunuyor.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::

Parampaça, Merve İlgün, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Nisan 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016