OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

PANDALAR TEHLİKEDE(Jean-Marie Defossez) -mustafa aslan


PANDALAR TEHLİKEDE 

Jean-Marie Defossez’in Pandalar Tehlikede adlı çocuklar için yazdığı yapıtında zaman zaman gazete haberlerinde de gördüğümüz bir konuya değinmiş. Doğadostu Kardeşler dizisinin ilk kitabında insanın doğadaki olumsuz etkisini göstermektedir.  Yazar, hayvanların derisi ya da başka şeyleri için öldürülmesini, soyu tükenmek tehlikesiyle karşı karşıya olan pandaları konu edinmiş.

ÇİN’E YOLCULUK

Pandalar Tehlikede adlı kitapta olay Çin’de geçmektedir. Kleris, Jülyen, Tomas adlı üç kardeş ve dağ gelinciği Vifi Panda Koruma Merkezi’nde görevli olan Mark Amcaları tatil için Çin’e davet eder. On saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşırlar Çin’e. Doğadostu Kardeşler’i havaalanında Mark Amca karşılar. Ancak yolculukları orada bitmez. Üç saat daha ciple bir köyün yakınlarındaki tepeleri göğe doğru yükselen dağlarla, kozalaklı ağaçlarla kaplı Min Irmağı’nın kıyısındaki Panda Koruma Merkezi’ne gelirler. Mark Amca’nın görevi yabani pandalara verici donanımlı tasmalar takmaktır.

Doğadostu Kardeşler, pandaları da sevdiklerinden amcalarına yardımcı olmak isterler.  Gelişmeler onları panda avcılarının peşine düşmek zorunda bırakır.

Orada iki adam gördüm; biri uzun, diğeri orta boylu. Bekçi üniformaları yoktu. Sırtlarında da birer ölü panda vardı.” (s.28)

PANDALAR

Yazar, pandalar hakkında bilgi veriyor yapıtın ilk bölümlerinde. Zararsız, yabani hayvanlar olduklarını kulaklarının çok duyarlı olduğunu, dişi pandaların hep ikiz doğurduğunu öğreniyoruz. Hepsinden de önemlisi pandaların bir servet değerindeki postları için öldürülüyor olması… Yapıtın ana eksenini de pandaları postları için öldürenlerle kahramanlarımız arasındaki mücadele oluşturmaktadır.

“…Fakat pandaların postları karaborsada bir servet değerinde olduğundan, bazı avcılar…” (s.17)

SOYU TÜKENEN HAYVANLAR

Hergün soyu tükenen hayvan ve bitkilere bir yenisi eklenmektedir. Bunlar arasında saptananlar koruma altına alınıp üremeleri sağlanmaktadır. Bu noktada işin tecimsel yanı kendini göstermektedir, Defossez’in Pandalar Tehlikede adlı yapıtında belirttiği gibi. Yazarın böyle bir konuya dikkat çekmesi oldukça önemlidir.

Yazar soyu tükenen hayvanlardan pandalara dikkat çekerken kullanılan izleme ve koruma yöntemlerini çocuklara uygun bir biçimde teknolojik gelişmeleri de işin içine katarak sunmuş.

“…Kaçak avcıların silahlarını tanıdım. Bunlar hipodermik (deri altına geçen) uçlu tüfekler. Onlarla hayvanlara uyutucu ilaç şırınga ediyorlar.” (s.29)

Resimlerini Fabien Mense’in yaptığı kitapta Çin’deki Doğa Koruma Alanı’nın dev pandaların korunduğu ender yerlerden biri olduğu gerçeğini, bu tür yerlerin artması dileğini duyumsatarak veriyor.

Pandalar Tehlike’de çocukların merak uyandıran serüveni sayesinde soluk soluğa, zevkle okuyabilecekleri güzel bir çocuk kitabı.

Jean-Marie Defossez, Pandalar Tehlikede, Fransızca aslından çeviren:Nükhet İzet, Beyaz Balina yayınları, 2008-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016