OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

oyun peşinde-renkgiller

OYUN PEŞİNDE-RENKGİLLER

Defne Ongun Müminoğlu’nun  çocuklara yönelik ‘Cinsellik,’ ‘Sosyal Yaşam’ ve ‘Kork-mu-yo-rum’ adını taşıyan üç yapıtı Artemis Çocuk Yayınları arasında daha önce okura sunmuştu.

Defne Ongun Müminoğlu’nun yazdığı Esra İlter Demirbilek’in çizgilerini sunduğu Oyun Peşinde-Renkgiller adlı çocuk kitabı Artemis Çocuk Yayınları arasında okura sunuldu.

OYUNCAĞINI KENDİ YAPAN ÇOCUKLARDAN SANAL OYUNLARA…

Defne Ongun Müminoğlu yapıtında büyükler ve çocuk arasında oyun konusunu gündeme getiriyor. Elinde cep telefonunu düşürmeyen sanal oyunlarla eğlenen çocuklara seçenekler sunuyor. Yazar, önce büyüklerin çocukken hangi oyunları oynadıklarından başlayarak yapıyor, bu işi.

Çocuğun gelişiminde oyunun yeri ve önemi tartışılmazken çocukların edilgen olarak oynadıkları sanal oyunlardan biraz olsun başlarını kaldırarak arkadaşlarıyla oyunlar oynamanın önemli olduğunu söylemeye gerek var mı?

HANGİ OYUNLAR

Defne Ongun Müminoğlu’nun yazdığı  Oyun Peşinde-Renkgiller‘in bir çocuk oyunları kitabı olmadığını söylemem gerekiyor. Sevimli kahramanlarımız Pati, Uzay, Yaprak, Kontes, Ateş Bey, Uçan Kanat sayesinde güzel bir serüvenle güzel oyunlar sunuyor, sanal bağımlılıktan kurtulup, kendi oyunlarını kendileri oynamaları için  sadece belli komutlarla ve tuşlarla oynamak yerine.

Esra İlter Demirbilek’in çizgileriyle Defne Ongun Müminoğlu’nun anlattıkları okuyucu gözünde daha iyi canlanıyor. Oyunların nasıl oynanacağı çizgiler sayesinde kolaylıkla oynanabilir. Yapıtta adı geçen oyun önerilerinden kimileri arasında SOS, Adam Asmaca (Sözcük bulmaca oyunu), Bil Bakalım Nerde?Lunapark, Yağ Satarım Bal Satarım, Aç Kapıyı Bezirganbaşı, İsim Şehir Hayvan,Lastik Atlama, Uçurtma Yapma, Seksek, Üç Taş…

Üç taş oyunu,iki oyuncu arasında, toprak ya da kum zeminde çizilen şekil üzerinde oynanır. Her oyuncunun üç taşı vardır.Oyuncular ellerindeki taşları sırayla kesişim noktalarına koyarlar…”(s.51)

 

Defne Ongun Müminoğlu’nun yazdığı  Oyun Peşinde-Renkgiller çocuklara güzel bir serüveni sevimli kahramanları eşliğinde sunarken arkadaşlarıyla oynayabileceği güzel oyunlar seçeneği de sunuyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

Oyun Peşinde-Renkgiller, Defne Ongun Müminoğlu Çizgiler:Esra İlter Demirbilek, I. Basım:Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

 

 

Meraklısı için:

http://www.okulbiltv.com/defne-ongun-muminoglundan-3-kitap.htm

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016