OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Öykücü Beyin

IMAG2841Öykücü Beyin

Psikoloji ve nörobilim konularında uzman olan aynı zamanda beyin biliş merkezi yöneticiliği yapan V.S. Ramachandran’ın ‘Öykücü Beyin’ yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

konular

V.S Ramachandran’ın ‘Öykücü Beyin’ adlı yapıtında yeralan kimi konu başlıkları  şöyle sıralanıyor: Sıradan bir kuyruksuz maymun değil, Hayalet uzuvlar ve esnek beyinler, Görme ve bilme, Tiz renkler ve ateşli kadınlar:Sinestezi, Medeniyeti biçimlendiren nöronlar, Steven nerede? Otizm bilmecesi, Gevezeliğin gücü:Dilin evrimi, Güzellik ve beyin:Estetiğin doğuşu, Becerikli beyin: Evrensel yasalar,Kontrast,yalıtım,  Örtüklülük veya algı problemi çözme, Tesadüflere duyulan tiksinti, İntizam, simetri, Eğretileme, Ruha sahip bir kuyruksuz maymun: İçebakış nasıl evrildi, Bedenleşme,  Apotemnofili:Doktor, kolumu kesin lütfen…

“ŞİMDİ TARTIŞMASIZ BİR BİÇİMDE dilin en ileri ölçüde insana özgü olan tarafına dönelim:Sözdizimi. Sözdizimsel yapı adı verilen daha önce  de bahsettiğim bu özellik  insan diline muhteşem bir çeşitlilik ve esneklik getirir. Hiçbir kuyruksuz maymunun ustalaşmadığı ancak insan dillerinin  tümünde bulunan bu sisteme içkin kuralalr gelişmiş gibidir. ” (s.243)

V.S. Ramachandran’ın ‘Öykücü Beyin’ adlı kullandığı dil ve işlediği konular itibarıyla geniş bir okur kitlesine sesleniyor, sadece konunun uzmanlarına değil. Beyin gibi merak edilen ve gizlerle dolu bir konuda  yelpazenin geniş tutularak bir yapıt ortaya konulması ise başka bir önem taşıyor.

Geniş bir okur kitlesine seslenen ‘Öykücü Beyin’ adlı bu yapıtta, V.S. Ramachandran nöroloji konuları dışında çağdaş nörobilimin yayıldığı alanlarda da görüşlerini okurla paylaşıyor.

Mustafa ASLAN

————————-

Öykücü Beyin, V.S. Ramachandran, Çeviren:Ayşe Cankız Çevik, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ocak 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016