OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

osmanoflar

IMAG1562

osmanoflar

‘Osmanoflar’Yedi Meşaleciler’den Kenan Hulusi Koray’ın 1904’lü yıllarda Karnabad’da yaşayan Osmanof Ailesi’ni anlattığı bir roman Kapı Yayınları tarafından okura sunuldu.

fransız ihitlali’nden…

1789 Fransız İhtilali uluslaşma hareketlerini ateşledi. Elbette bu ateş öncelikle Osmanlı gibi çok uluslu imparatorluklara düştü. Kenan Hulusi Koray Osmanoflar adlı romanı çok  uluslu bir devlet olan Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlarda çözülme sürecini ve Bulgaristan’a doğru giden yolu anlatıyor. Yazar bunu yaparken Osmanof Ailesi ve uzam olarak seçtiği Karnabad özelinde kalmadan iç ve dış dinamikleri göz önünde bulunduruyor.

balkanlar ve osmanlı

Sait Faik’in “Kusursuz bir roman” dediği ‘Osmanoflar’ 1908’e giden yolda Balkanların durumunu anlamak açısından dikkat çeken bir roman. Kahramanımız zaman zaman Karnabad’ı ziyaret ettiği 1900’lü yıllara da gidiyor. Aradaki dört yıllık süre içerisinde Karnadbad’daki değişimi dolayısıyla Balkanlar’daki Osmanlı’nın dağılma sürecine dikkat çekiyor.

Kenan Hulusi Koray ‘Osmanoflar’ adlı romanında Bulgar çetelerinden söz ediyor. Bulgar çeteleri ve öncesinde çarlık Rusyası’nın da buradaki çalışmalarından söz ediyor. Ayrıca yazarın ‘Sofya’nın Türk şehri olmaktan çıkması’ gibi tanımlamaları yanında manastırı ‘kızıl tehlike’ olarak görmesi de  Balkanlarda Osmanlı aleyhine gelişen durumu gösteren önemli imlerdir, bence.

‘Osmanoflar’ Sait Faik’in belirttiği gibi sağlam bir roman, izlek olarak da belli bir döneme tanıklık etmasi açısından da dikkate değer. Okumadıysanız…

Mustafa ASLAN

——————————

Kenan Hulusi Koray, Osmanoflar, Yayına Hazırlayan:İsmail Dervişoğlu, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Mayıs 2014, İstanbul

 

 

Kenan Hulusi Koray Kimdir?

Kenan Hulusi Koray (1906  İstanbul-1943 yılında Adapazarı) İstanbul Erkek Lisesi’nden sonra bir süre İÜEF’ye devam eden Kenan Hulusi, üniversite öğrenimini yarıda bıraktı.  “Vakit” gazetesinde 1934 yılında çalışmaya başladı. İlk yazı ve öykülerini üniversitedeyken “Servetifünun-Uyanış” dergisinde yayımladı. 1928’de şairane bir üslupla yazılmış olan “Rubab-ı Şikeste”, “Hatıraların Hikâyesi”, “Beyaz Güller”, “Güzel ve Esrarengiz” gibi romantik öyküleriyle tanındı. “Yedi Meşaleciler” arasında yer aldı. “Milliyet”, “Vakit”, “İkdam”, “Tan”, “Resimli Uyanış”, “Hayat”, “Muhit”, “Mektep”, “Bütün”, “Yeni Türk Mecmuası”, “Yeni Mecmua”, “Varlık” gibi dergi ve gazetelerde öykülerinin yanında düzyazı şiir, eleştiri ve röportajlar da yayımladı. Cumhuriyet döneminde öykünün gelişimine yol açan yazarlardan biri olarak tanındı. Yazarın “Vakit” gazetesinde tefrika edilen “Osmanoflar” (1938) adlı romanı ilk kez Doğan Kitap tarafından basılmaktadır. Kenan Hulusi’nin yine tefrika edilmiş, ancak basılmamış “RBK Pansiyonu” (1942) adlı bir de uzun öyküsü bulunmaktadır.

Yazarın basılmış öykü kitapları ise şunlardır: “Yedi Meşale” (ortak kitap) (1928), “Bir Yudum Su” (1929), “Bahar Hikâyeleri” (1939), “Son Öpüş” (1939), “Bir Otelde Yedi Kişi” (1940), “Bir Yudum Su” (yedi yeni öyküyle birlikte) (1949), “Hikâyeler” (1973), “Beşer Dakikalık Hikâyeler” (2000).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016