OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

osmanlı imparatorluğu’nun sonu ve büyük güçler

osmanlı imparatorluğu’nun sonu ve büyük güçler

Marian Kent’in editörlüğünü yaptığı ‘Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu ve Büyük Güçler’ adlı yapıt Alfa Yayınları arasında okura ulaştırıldı. Çevirmenliğini Ahmet Fethi’nin yaptığı yapıtta Osmanlı İmparatorluğu’nun son yılları ile ilgili yedi yazı yer alıyor.

iç ve dış dinamikler

Kitaba önsözünde ‘Osmanlı İmparatorluğu’nun sonu ‘ başlığı altında Feroz Ahmad’ın bir yazısı yer alıyor. Ahmad yazısında son yıllardaki iç dinamiklerin durumunu dış dinamiklerle birlikte veriyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun düştüğü kötü durumdan nasıl kurtulacağının  irdelendiği yazı bir yerde öteki yazıların  anahtarı niteliği taşıyor.

“Ocak 1913’te iktidarı ele geçiren İttihatçılar, imparatorluktan geriye kalanların devamını ancak Britanya ve itilaf’la bir ittifakın garanti edebileceğine her zamankinden daha fazla inanıyordu.” (s.37)

büyük güçler ve osmanlı

F.R. Bridge’nin Hasburg Monarşisi ve Osmanlı, R.j. Boswort’un İtalya ve Osmanlı İmparartorluğu’nun sonu, Alan Bodger’in Rusya ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu, Utrich Trumpener’in Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu, L. Bruce Fulton’un Fransa ve Osmanlı İmparatotluğu’nun Sonu, Marian Kent’in Büyük Britanya ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu adlı yazıları yer alıyor.

Sözü edilen yazılarda 1. paylaşım savaşı önce/sonrası anlatılıyor. Bu yazılarda sözü edilen ülkelerin  arasındaki ilişkiler de Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte değerlendiriliyor.

“Mali bakımdan Britanya’nın Osmanlı İmparatorluğu’ndaki payı, diğer Büyük Güçler’e göre nispeten küçüktü.” (s.275)

Editörlüğünü Marian Kent’in yaptığı ‘Osmanlı imparatorluğu’nun Sonu ve Büyük Güçler’ adlı kitapta  Osmanlı, İmparatorluğu’nun içten ve dıştan görünümünün yanı sıra büyüğk devletler arasındaki çekişmeleri de okuyorsunuz. Yalnız tarihçi ve meraklıların değil, yakın geçmişi merak eden hemen herkesin okuyabileceği ve yararlanabileceği bir kitap,’Osmanlı imparatorluğu’nun Sonu ve Büyük Güçler.’

Mustafa ASLAN

———————————————————-

Osmanlı imparatorluğu’nun Sonu ve Büyük Güçler, Çeviren: Ahmet Fethi, Editör:Marian kent, I. Basım:Alfa Bilim Dizisi, İstanbul, Şubat 2013

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016