OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Osmanlı Dönemi ve Sonrası Ülkelerde Devlet, İnanç ve Millet

Osmanlı Dönemi ve Sonrası Ülkelerde Devlet, İnanç ve Millet

Frederick F. Anscombe’un Osmanlı Dönemi ve Sonrası Ülkelerde Devlet, İnanç ve Millet adlı yapıtı Alfa Yayınları tarih dizisinden Ceren Can Aydın çevirisiyle okurlara sunuldu.

”  ‘Çözüm İslamdadır’ organizasyonun en az tolere edildiği yerlerde iyi etki sağlamak için Müslüman Kardeşler’in kullandığı ve dine duyulan popüler saygıya hafifçe dokunduran en meşhur slogandır.” (s. 377)

Yapıtta, Osmanlı İmparatorluğu ve sonrasındaki devletlerin dev

let, inanç ve millet konusunun masaya yatırıldığı görülüyor.

Yapıtın ilk bölümü Osmanlı İmparatorluğu adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:1.Devlet, inanç millet ve Osmanlı İmparatorluğu, 2. Modern öncesi İslam devleti ve askeri modernleşme., 3.Modern öncesi İslam devletinin parçalanması, 4. Yeniden yapılanan İslam devleti ve 5. İmparatorluğun sonu.

İkinci bölüm Osmanlı’dan Osmanlı-Sonrası Devletlerine başlığı altında veriliyor. Bu bölümdeki üç konu başlığı ise şöyle sıralanıyor: 6. Osmanlı-sonrası Balkanlar, 7.Osmanlı -sonrası Türkiye, 8. Osmanlı – sonrası Arap toprakları.

Üçüncü bölüm Çağdaş Osmanlı-Sonrası Devletleri adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:9.Günümüzün Balkanlar’ı, Çağdaş Türkiye ve Çağdaş Arap ülkeleri.

Sonuç bölüm ise Devlet, İnanç ve Millet adı altında veriliyor.

“Yunanistan ve Sırbistan örneklerinde olduğu gibi, Bulgaristan da kesinlikle devletin sabırlı yönlendirmeleriyle büyük ölçüde gayrimilli bir nüfusun kafasına milli ideali sokmakta başarılı olmuştur.” (s.244)

İmparatorluktan akın tarihe kadar uzanan ir çizgide Osmanlı İmparatorluğu ve sonrasında inanç, millet ve devlet konusunda dikkat çeken bir çalışma olduğunu söylemek gerekiyor, Frederick F. Anscombe’un Osmanlı Dönemi ve Sonrası Ülkelerde Devlet, İnanç ve Millet adlı yapıtını.

 

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

Osmanlı Dönemi ve Sonrası Ülkelerde Devlet, İnanç ve Millet (Tarih), Frederick F. Anscombe, Çeviren:Ceren Can Aydın,  I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016