OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ORWELL’İN İNTİKAMI

alftORWELL’İN İNTİKAMI

Peter Huber’in George Orwell’in 1984 adlı romanını çeşitli yönleriyle irdelediği Orwell’in İntikamı 1984’ün Yeniden Yazımı adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

“Orwel 1984’te insanların yeteneklerinin doğuştan eşitsiz olduğunu kabul eder. Bu konuya mümkün olduğunca az zaman ayırır ve Blythe’in kitap içindeki kitabı- bu eşitsizlikleri kabul etmekle birlikte-, güce doymayan oligarşi olmasa eşitliğin kaçınılmaz olacağını üstüne basarak öne sürer.” (s.283)

1984’in GÜNCELLİĞİ

Makine, Pazar, Özgürlük ve Çiftdüşün adlı dört bölümden oluşan Peter Huber’in incelemesi Orwell’in İntikamı adlı yapıtta 1984 adlı yapıtının yanı sıra Orwell’in yazınsal yaşamına ilişkin bilgiler sunuyor. Yapıttaki izlekler çeşitli yönleriyle irdeleniyor.

1848 yılında yayımlanan Orwell’in ünlü yapıtının bugün de yaşadığımız dünyada güncelliğini neden koruduğu daha iyi anlaşılıyor, Peter Huber’in yapıtı okunduğunda.

“Makine bizatihi düşmandır. Ama kimin? Orwell’e göre cevap bellidir. tele-ekran İç Partide’deki kötücül adamlara güç verir, O’Brien ve Charrington gibi, ve Dış Parti’deki dürüst insanları köleleştirir, Winston ve Julia gibi.” (s.85)

Huber’in Orwell’in İntikamı adlı yapıtı sayesinde Orwell’in ünlü yapıt 1984 üzerine bir kez daha düşünmeye ne dersiniz?

 

MUSTAFA ASLAN

…………………..

Orwell’in İntikamı (İnceleme), Peter Huber, Çeviren:Muammer Pehlivan, I. Basım Everest Yayınları, İstanbul, Mart 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016