OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ortaklar ve hissedarlar

IMAG2374

Ortaklar ve Hissedarlar

Daha önce ‘Eski Sinagog Meydanı’ adlı romanı,  ‘Üç Demokraside  Düşünce Özgürlüğü ve Ceza Hukuku’… gibi yapıtlarının yanı sıra öykü ve çevirileri yayımlanan Öykü Didem Aydın’ın yeni romanı ‘Ortaklar ve Hissedarlar’ Everest Yayınları arasında okura ulaştırıldı. Ortaklar Ve Hissedarlar’ adlı romanında Öykü Didem Aydın, ülkemizde yaşanan olaylardan yararlanarak yola çıkıyor. Okuru birçok yönden sarmalayan roman kimi tanıdık play ve kişilerin de ip uçlarında öte kimi bilgilendirmelerde de bulunuyor.

Kahraman sayısının epyece kalabalık olduğu yapıtta ülkemizin sosyo ekonomik yapısını zaman zaman düne göndermeler yaparak  irdeliyor. Yazar sadece irdelemkle kalmıyor, kimi eleştiriler de yöneltiyor.

“Bu koşullardaCeyhan’ın planının gerçekçiolupolmadığı da belli değildi. Eğer şirketin Türkiye’deki Amerikalı yöneticileri kısa dönemli başarısızlıklarından kişisel menfat sağlamayı biliyorlar, örneğin bir araziyi önce satın alınamaz gösterip sonra da fiyatını yükselterek artacak rakamı satıcıyla paylaşıyorlarsa Ceyhan’ın işleri yokuşa sürmesi ne derece anlamlı  olacaktı?”  (s.412)

Dil ve anlatım açısından da dikkat çeken bir roman olduğunu söylemek gerekiyor. Tümcelerin oldukça uzun olduğu cümlede yalın bir dil kullanılıyor. Daha çok genç kuşağın kullandığı yabancı sözcüklerin varlığını iyiden iyiye duyumsatıyor, romanda.

“Altmışsekizle seksen arasında hangi sokakta şey ettiğini, hakikaten orada biriş yapmış mı, yoksa arkadaşlarını satmış mı, yoksadevrim kisvesi altında çıkar amaçlı vurup öldürmüş mü veyahut korkup kaçmış mı check etme imkanımız olmadığı için, bize, ” kedi götünü görmüş yara sanmış,” diye seslenip askerlik hatıratı anlatan dedelercesine hepimizi avurtan şu televizyon solcusu, vakti zamanında kısa pantolonuyla iktidara hallenmiş ve çuvallamıştı, orası kesin.” (s. 498)

‘Ortaklar ve Hissedarlar’ adlı romanında Oya Didem Aydın’ın ülkemizden sıcak görüntüler  bulunan, düne de zaman zaman göndermeler yapan bir yapıt olarak çıkıyor karşımıza.

Mustafa ASLAN

————————-

Oya Didem Aydın, Ortaklar ve Hissedarlar, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, I. Basım: Ekim 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016