OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ortakçının oğlu talip apaydın’la ilgili mustafa aslan’ın yazıları

 

Köy Enstitüleri ve Köy Enstitülü yazarlar denildiğinde öncelikle akla birkaç ad gelir. Bunlar arasında Fakir Baykurt, Talip Apaydın, Mahmut Makal, Mehmet Başaran hemen anılacaklar arasında yer alıyor.

Ortakçının oğlu Talip Apaydın Feyziye Özberk’in Talip Apaydın’la yapılan söyleşiden oluşan bir yapıt. Kitap önsöz ve girişten sonra dört bölümden oluşuyor: Birinci bölümde Apaydın’la çocukluğu ve Köy Enstitülü yılları  üzerine, ikinci bölümde öğretmenlik, öğretmen örgütlenmesi ve mücadelesi, üçüncü bölümde romanlarıyla birlikte yazın, sanat ve politikaya ilişkin görüşleri, dördüncü ve son bölümde ise Talip Apaydın’ın yapıtlarına ilişkin  söylenenler yer alıyor.

TöS’den bugüne öğretmen mücadelesi

Apaydın, kuruluşunda  yer aldığı TÖS’le ilgili oldukça önemli bilgiler veriyor. İlk genel başkanlığını Fakir Baykurt’un yaptığı TÖS’ün yaptığı ses getiren, Türkiye’yi sallayan eylemlerini de anlatıyor. Sadece anlatmakla kalmıyor eylemlerin ardındaki amaçlarını ve sonuçlarını da veriyor. Hepsinden önemlisi geçmişi özlemle anmak yerine dersler çıkararak sözü bugüne getiriyor. Öğretmenlerin verdiği mücadeleyi yaşadıklarıyla zenginleştirerek günümüze ulaştırıyor.

Köy enstitülü yazarlar ve köy

Talip Apaydın, Köy Enstitülü yazarları da zaman zaman söyleşisine konuk ediyor. Söz dönüp dolaşıp köyün anlatılmasına, bunların küçümsenmesine geliyor. Apaydın, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun görüşleriyle bu alanda yazılanların gerekliliğini ve haklılığını anlatıyor.

“Yakup Kadri köyden köylüden söz eden Yaban romanıyla bizim öncümüz oldu. Bir görüşmemizde Yakup Kadri, Fakir Baykurt’la bana, “Biz köyü tren penceresinden gördük, siz içinden geldiniz. Köyde çok roman var, yazın yazın diyerek cesaret verdi, destekledi.” (s.167)

 

uyarılar

Talip Apaydın, Feyziye Özberk’in yönelttiği sorulara verdiği yanıtlardan kimileri uyarı niteliğini taşıyor. Özellikle eğitim konusunda olanlar üzerinde durmak gerekiyor. Apaydın, 1946 sonrasında izlenen Amerikancı politikalar nedeniyle eğitimin geldiği içler acısı durumuna dikkat çekiyor, verdiği yanıtlarda.

 

Talip Apaydın’la çeşitli konularda yapılan söyleşilerden oluşan kitap birçok açıdan önemli. Birincisi edebiyat, ikincisi ise siyasi tarih açısından önem taşıyor. her ne kadar Talip Apaydın,  “Anılar tarih değildir” dese de anıların tarih yazımında önemli materyallerden olduğu su götürmez bir gerçektir.

 

——————————

Feyziye Özberk, Ortakçının oğlu Talip Apaydın (söyleşi), I. Basım: Kaynak Yayınları, İstanbul, Mayıs-2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016