OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

orphée

IMAG3362

Orphée

Nazlı Eray’ın ‘Orphée ‘ adlı yapıtı kahramanlarını mitoloji ve tarihsel konulardan alarak günümüze uzanan olaylar zinciriyle örülmüş fantastik bir roman.

Yapıtın anlatıcısı ve kahramanı olan Eurydice Yunan mitolojidsinde Orpheus’un eşŸi olarak kabul ediliyor. Orphée ve Eurydice’in yanı sıra kentler, insanlar kısacası canlı cansız varlıklar yer alıyor, bu romanında Nazlı Eray’ın.

eski eserler

Nazlı Eray’ın ‘Orphée’ adlı yapıtı eski eserler konusunda duıyralılık yaratan bir yapıt. Kahramanları ve yapıtın olay örgüsüne bakılırsa bu daha iyi görülüyor, bu duyarlılık.  Eski eserlerimizin dbakımsızlığı ve sahipsizliğine dikkat çekilen yapıtta eski eser kaçakçılığı konusuna da değiniliyor. Kahramanlarımız Yunan mitiolojisinden ve Roma İmparatoru Hadrian’un yanı sıra birçok  eski yontu yapıtta yer alıyor.

çevre duyarlılığı

Kıyı yağmacılığı konusuna dikkat çekilen Nazlı Eray’ın ‘Orphée’ adlı yapıtında çevre duyarlılığı gösteren bir yapıt özeeliğini de gösteriyor. 1980 darbesi sonrasında kıyı yağmacılığının başladığı dönemde yapıtını yayımlayan yazarın bu kaygılarında haklı olduğu bugün daha iyi görülüyor.

” ‘gerçekten ilginç… Sürekli yeni yerleşim merkezleri kuruluyor çevrede. Bu güzelim kıyı kentini bozacaklar diye korkuyorum,’ dedim.’  ” (s.31)

ankara sahile mi taşınıyor?

Nazlı Eray’ın ‘Orphée’ adlı fantastik romanında Ankara bir kahraman olarak çıkıyor karşımıza. Başkentin en sözü edilen yeri Tunalı Hilmi Caddesi olaraka görülüyor. zaman zaman kahramanımızla görüşmeler yapan Ankara özellikle Tunalı Hilmi caddesi’ni sahil kıyısına olduğu gibi taşıyor.

”  ‘Anladım,’ dedi yardımcım.’ Anakara ile ilgili olmalı bu olaylar. Çünkü bu sabah, sahilde kurulan yeni yerleşim merkezinde büyük bir cadde oluşmuş, haberi kulağıma geldi. Tüm kıyı kentinin  gençleri, bu caddede bulunan ‘Bimbo Hamburger’ ve ‘Escale’ diye oldukça değişik iki hamburgerci  ve biracıdan söz  edip duruyorlar. Pek çok da yeni insanlarla gelmiş bu yerleşim merkezi. Anladığıma göre Ankara süratle yerleşiyor ve gelişiyor yanıbaşımızda.’ ” (s.48)

Nazlı Eray’ın ‘Orphée’ adlı fantastik romanı okuru düş dünyasında gezdiriyor ama günümüz gerçekleriyle yüzleştirerekyapıyor bu işi.

Mustafa ASLAN

——————————-

 Orphée, Nazlı Eray, Everest Yayınları’nda I. Basım:Nisan 2015, istanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016