OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ORNİTOLOJİ

13rghhORNİTOLOJİ

Roni Margulies’in Ornitoloji, Deyrulzafran ve Deryadil Sokak adlı üç bölümden oluşan şiirlerinin yer aldığı Ornitoloji adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

 

İSTANBUL VE KUŞLAR

Yapıta adını veren Ornitoloji (Kuşbilimi) adlı birinci bölümde kuşlara ilişkin şiirleri yer alıyor. Örneğin, Kuşluk Vakti adlı şiirinde bir kumruyu, Martılar’da İstanbul’un martılarını, Papağan adlı şiirinde Üsküdar’daki bir papağanı, Sığırcıkların Dansı’nda Beşiktaş’taki sığırcıkları, Yelkovanlar’da Boğaz’daki yelkovanları… şiirine konuk ediyor.

Yapıtın bütününde İstanbul’dan hem uzam, hem kahraman hem de izlek olarak varlığından söz edebiliriz. Beşiktaş‘ın İstanbul şiirleri içinde ve şairin yanında özel bir yeri olduğunu belirtmem gerekiyor.

“Sözleşmiş gibi binlerce sığırcık Beşiktaş üzerinde

birlikte süzülüp dönmeye başladı gökyüzünde,

görünmez bir devin salladığı dev bir yelpaze gibi,

Ağlayan bir çocuğun başını okşayan bir el gibi.

…           ”     (Sığırcıkların Dansı, s.19)

YAŞAMDAN VE AŞKTAN

Roni Margulies Ornitoloji adlı kitabının bütününde yaşamdan kesitler sunuyor. Kimileyin pencere önündeki yaşlı bir kadın oluyor ‘Pencereden Bakan Kadınlar ‘ şiirinde olduğu gibi kimileyin İstanbul semalarında kanat çırpan bir kuş oluyor yapıta adını veren ilk bölümdeki şiirlerde olduğu gibi. Bir de Margulies’in bu bölümdeki şiirlerinde aşk izleği kendini duyumsatıyor. Bunlar tek tek okunabileceği gibi birbirinin süreri olarak da okunabilir, bana göre.

Roni Margulies’in duygu yüklü şiirleri okuyanı alıp bir yere götürüyor. Şiirlerin hepsinin birbiriyle ilintili olduğu görülüyor,  Zafer Bayramı şiirini dışarıda tutarak söyleyecek olursak. İçinizi ısıtacak şiirleri okumaya ne dersiniz?

Mustafa ASLAN

…………………………….

Ornitoloji (Şiir), Roni Margulies, I. Basım:Everest yayınları, Ocak 2017

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016