OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

orhan kemal’in unutulmaz öyküleri

o-kemal

ORHAN KEMAL’İN UNUTULMAZ ÖYKÜLERİ

Orhan Kemal’in unutulmaz öyküleri Unutulmuş Öyküler adıyla Everest Yayınları arasında okura sunuluyor.

Işık Öğütçü tarafında tozlu dergi ve gazete arşivlerinden bulunarak okura sunulan Orhan Kemal öyküleri.

“Otobüs tıklım tıklımdı. Arada kuvvetli bir frenle duruverdi mi , millet birbirinin üstüne abanıyor, ahlar oflar yükseliyordu. Otobüsün ne kavis döndüğü ne de kuvvetli frenle duruvermediği alelade gidişi sırasında birden bir kadın sesi yükseldi:  ” (Kurt, s.257)

UNUTULMAZ ÖYKÜLER

Orhan Kemal’in unutulmaz öykülerinin bir araya getirildiği Unutulmuş Öyküler adlı yapıtta yazarın yaşamından izler görülüyor.Çukurova’dan başlayarak İstanbul’un Beyoğlu-İstiklal Caddesi’ne kadar uzanan geniş alanda ilginç insan tipleri sunuyor, öyküler. Kimisi Orhan Kemal’den izler taşıyan ürünler siyasal yaşantımıza da ışık tutuyor.

“O seneler dünya daha mı mesuttu? İnsanlar daha mı tok daha mı az çıplak küçük adamlar daha mı şendiler? Yoksa bugüne nazaran dünya dertlerinden çok uzak, yirmi yaşımda, üstüne üstlük, iliklerime kadar sevdalı olduğumdan mı bana öyle gelirdi?” (Avare Yıllar, s. 143)

MARŞAL YARDIMI VE YASSIADA GÜNLERİ

Orhan Kemal’in Unutulmuş Öyküler adlı yapıtındaki öykülerde DP iktidarı ve sonrasında yaşanılan 27 Mayıs 1960 İhitilali sonrasında kurulan Yassıada mahkemelerinden söz ediyor. DP’nin iktidar yıllarında Amerika ile yapılan anlaşmalar sonucunda Marşal Planı ve tarımda makineleşme başlıyor.

“Banka kredilerinin bol keseden, açık kalmış çeşme ağızları gibi istenilenlere gürül gürül akıtıldığı yıllardaydı. Türkiye’nin her yanından İstanbul’a kuyruklu Kadillaklar akın ediyor, Beyoğlu caddeleriyle barları, pavyonlarında “Dinamik ziraat”in yeni hacı ağalarından geçilmiyordu.” (Allah’ın Acımadığı İnsanlar, s.353)

Orhan kemal’in Unutulmuş Öyküler adlı yapıtında yer alan öyküleri izlek ve uzamlarının yanı sıra edebiyatımıza kazandırdığı değişik insan tipleriyle dikkat çekiyor.

Ayrıca bu güzel öyküleri tozlu arşivlerden bulup yayımlayarak, okumamızı sağlayan  Işık Öğütçü’ye teşekkürler!

MUSTAFA ASLAN

………………………

Unutulmuş Öyküler (Öykü), Orhan Kemal, Yayına Hazırlayan:Işık Öğütçü, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016