OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

orhan kemal soruyor

 IMAG1028Orhan Kemal’in kitaplaşmamış röportajlarını Işık Öğütçü tozlu dergi ve gazete sayfaları arasından çıkartıp, ‘Orhan Kemal Soruyor’ adıyla kitaplaştırarak  okura sundu.

Üç Farklı Konu

‘Orhan Kemal Soruyor’  adlı yapıtta üç farklı konuyu içeren Orhan Kemal röportajları yer alıyor. İlk olarak Türk  Sineması’nın sorunlarına (Ruhi Su ile müzik konusunda söyleşiliyor.) değinen konuşmalar yer alıyor. ikinci bölümde ise “Çok Çocuklu Aileler Arasında” adıyla sunulan çok çocuklu ailelerle yapılan konuşmalar ve üçüncü bölümde ise hayat kadınlarıyla yapılan görüşmeler “İtiraflar” adıyla  yer alıyor.

Sinemamız Nereden Nereye?

Işık Öğütçü’nün yayına hazırladığı ‘Orhan Kemal Soruyor’  adlı  yapıtta Türk Sineması’nın nereden nereye geldiğini görülüyor. Orhan Kemal’in görüşme  yaptığı adlar arasında Atıf Yılmaz, Osman Seden, Aydın Arakon,  Naci Duru, Temel Karamahmut, İhsan İpekçi, Turgut Demirağ, Zenne Necdet, Şakir Sırmalı, Ferdi Tayfur ve Ruhi Su yer alıyor.

Orhan Kemal’in sinemamıza emeği geçen kişilerle yaptığı röportajlarda  senaryo, yönetmen, yapımcı, aktör gibi konularda sorunları ortaya koyuyor. Ortak noktalardan birisi iyi bir film için iyi bir senaryo gerçeğinin altının çizilmesidir. Senaryo yazarlığının ayrı bir dal olarak gelişmesi gerektiği üzerinde ağırlıklı olarak duruluyor. Sinemaya devlet desteğinin şart olduğu da üzerinde birleşilen konulan konular arasında yer alıyor. O zamanlar örnek gösteri,len İtalyan sineması gibi iyi filmler yapılmak isteniyorsa devletin sinemaya destek olması gerektiği konusunda sinemacılarımızın ısrar ettikleri görülüyor. Sansür ve sinema okulunun açılması gerektiği dikkat çeken öteki konular olduğunu belirtmek gerekiyor. Osman Seden gibi sinemayı milli bir dava olarak görenlerinde varlığını anımsatmak yerinde olur, diye düşünüyorum.

Halk Ne İster?

‘Orhan Kemal Soruyor’  adlı  yapıtta sinemacılarımızla yapılan söyleşilerde halkın ne tür filmler istediği konusuna da değiniliyor. Genellikle halkın açık saçık filmleri yeğlediğini  ettiğini söyleyenler olduğu gibi, eğer iyi filmler sunulsa halkın buna olumlu bir karşılık vereceğini belirtenler de görülüyor. Bu iki görüş konuşma yapılan kişilerin ağzından, “Halkımızın beğeni düzeyi düşük” gibi bir sözün çıktığı görülmüyor. Osman Seden, Orhan Kemal’in bu konudaki sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“Asla. Halka, halkı ilgilendirecek ciddi filmler gösteremiyoruz ki. Bize gelen veya gönderilen yığınla senaryodan ancak birkaçı bizi tatmin edebiliyor…” (s.33)

Işık Öğütçü’nün yayına hazırladığı ‘Orhan Kemal Soruyor’  adlı kitaptaki röportajlarda sinemamızdan aile yapımıza kadar uzanan üç farklı konuda yapılan görüşmeler sunuluyor, okura.

Mustafa ASLAN

———————————-

Işık Öğütçü, Orhan Kemal Soruyor, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ocak 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016