OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Orhan Kemal- Sessizlerin Sesi

IMAG2361

Orhan Kemal- Sessizlerin Sesi

Orhan Kemal’in 100. yaşında güzel yayınlar yapılıyor. Kuşkusuz bunda oğlu Işık Öğütçü’nün değerli çalışmalarını görmemek olmaz. Işık Öğütçü birbiri adına babası Orhan Kemal’in yayımlanmamış yapıtlarını edebiyatımıza kazandırdı.

Işık Öğütçü bu kez babasının fotoğraflarından oluşan bir fotobiyografi çalışmasını edebiyat dünyamıza sundu. Değerli yazarımızın fotoğraflarını çocukluğundan yaşamının son zamanalarına kadar veriyor.

yapıtlar ve fotoğraflar

orhan-kemal-kitaplari

Işık Öğütçü, babası Orhan Kemal’in fotoğraflarını vermekle kalmıyor. Fotoğrafların Orhan Kemal’in yapıtlarına denk düşen izlerini de okurla paylaşıyor. Örneğin:Çocukluk, ilk gençlik ve evliliğe uzanan noktada ünlü “Küçük Adamın Notları” başlığı altında verilen üçleme ortaya çıkıyor:Babevi, Avare Yıllar, Cemile. Fotoğrafta minicik bir bebek Orhan Kemal Abdülkadir Bey’in kucağında, hemen yanında ise ünlü yazarımızın dünyaya gözlerini açışının öyküsü anlatılıyor. Bunları hapishane yılları , doğal olarak da Bursa Cezaevi günleri ve ‘Nazım Hikmet’le Üç buçuk yıl’ adlı yapıtı gündeme geliyor.

Yapıtta fotoğraflar ve yaşamına ilişkin bilgiler yok, Orhan Kemal’in. Ayrıca ilk kez yayımlanan fotoğraflarla ‘Orhan Kemal Niçin Önemlidir?” “Nasıl yazıyor?” …  soruları yanıtlanırken, yazarımızın nasıl sessizlerin sesi olduğunun da açıklaması yapılıyor.

Eş dostun dışında Ara Güler, Fikret Otyam, Nevzat Hız’ın da fotoğraf ve değerli bilgileriyle destek verdiği ‘Sessizlerin Sesi’ adlı yapıtın beraberinde bir de Orhan Kemal’le ilgili bir cd  yer alıyor. Cd’de Orhan Kemal’le yapılan bir radyo konuşmasının dışınfda yazarımızın kendi sesinden yapıtlarından bölümler dinleyebilirsiniz.

Işık Öğütçü kendini şanslı sayıyor, oysa en az Işık kadar babası Orhan Kemal de böyle bir oğlu olduğu için şanslı…

Edebiyat tarihimiz ve Orhan Kemal dostları için güzel bir çalışma…

Mustafa ASLAN

————————–

Işık Öğütçü, Orhan Kemal-Sessizlerin Sesi (Fotobiyografi), I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016