OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

ORHAN KEMAL / BİLİNMEYEN SENARYOLAR


20160218_190212ORHAN KEMAL / BİLİNMEYEN SENARYOLAR

lşık Öğütçü tarafından bulunup ilk kez yayımlanan Orhan Kemal’in  yedi senaryosunun yer aldığı ‘ Orhan Kemal/Bilinmeyen Senaryolar’ adıyla Everest Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.

ORHAN KEMAL’İN SİNEMAMIZA KATKILARI

Orhan Kemal sinema ile ilişkisi olan sayılı yazarlarımızdan biridir demekle çok abartılı  söz söylemiş olmayız. Çünkü hem yapıtlarının sinema diline yakınlığı açısından hem de bir sinema yazarı olarak Orhan Kemal sinemamıza emek verenler arasında sayabiliriz.

Yapıtlarının birçoğu sinemaya uyarlandı Orhan Kemal’in. Hemen aklımıza gelecek olanları sayacak olursak Bereketli Topraklar Üzerinde, Kaçak (Üç Tekerlekli Bisiklet adıyla da sinemaya aktarıldı), Devlet Kuşu, Vukuat Var…. Orhan Kemal’in sinemayla bir başkailişkisi ise senaryo yazarı olarak çıkıyor karşımıza. Sinemamıza bir senaryo yazarı olarak verdiği katkıları da unutmadan burada anmak gerekiyor.

Işık Öğütçü’nün bulup gün ışığına çıkardığı, ilk kez yayımlanan bu ürünler Orhan Kemal’in sinemamıza senaryo yazarı olarak değerli katkılarının bir örneği olarak gösterebiliriz.

Fikret Otyam’a yazdığı mektuplarda film şirketlerine yazdığı senaryolarını ve yaşadığı geçim sıkıntısını görüyoruz.

 

IŞIK ÖĞÜTÇÜ’NÜN EMEĞİ

Orhan Kemal’in dosyalarda, gazete ve dergi arşivlerinden bularak yayına hazırlayıp yayımlamayı  oğlu Işık Öğütçü  sürdürüyor.  Bu kez Orhan Kemal’in senaryolarını gün ışığına çıkararak edebiyat dünyamıza  değerli katkılarını sunmayı sürdürüyor. Öğütçü, daha önce değerli yazarımızın birçok yapıtını gazete  ve dergi arşivlerinden bularak Orhan Kemal okurlarına armağan etmişti.

‘Orhan Kemal/Bilinmeyen Senaryolar’ adlı yapıtta yer alan çalışmaları şöyle sıralayabiliriz:Tütüncü Kızı Emine, Yalancı Dünya (Yeşilçam Sokağı Rezaleti), İsmi bulunmamış Senaryo (Mehmet’in Hikayesi), Korku Oyuncak Tabanca), İki Damla Gözyaşı, İsmi Bulunamamış Senaryo (Gülderen’in Hikayesi), Sokaklardan Bir Kız’ ı sayabiliriz.

“54) Cezaevinin önü.

Af dolayısıyla hapisten çıkacakların babaları, anneleri, sevgili, çocukları. Hapishanenin önü bayram yeri gibidir. Kapıda isim okuyan memur. Yatak denkleri, bavullarıyla çıkanlar. Sıra Haldun’a gelmiştir.” (İki Damla Gözyaşı, s.399)

Işık Öğütçü’nün emek vererek ortaya çıkardığı Orhan Kemal’in ilk kez yayımlanan yedi senaryosunun yer aldığı  yapıt  okurlara sunuluyor. Öğütçü’ye teşekkürler!…

 

Mustafa ASLAN

————————-

Orhan Kemal /Bilinmeyen Senaryolar-Işık Öğütçü, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbu, Ocak 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016