OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

öpüşmenin bilimi

IMAG2895Öpüşmenin Bilimi-Dudaklarımız Bize Ne Anlatır?

Öpüşmek… Öpüşmeyen kişi var mıdır? Öpüşmek bir gereksinim midir? Öpüşmeden yaşanılır mı? Nasıl öpüşülür? Öpüşmeyi nereden, kimden nasıl öğreniriz? Bu soruları ve daha fazlasının yanıtını Alfa Yayınları arasında çıkan Sheril Kirshenbaum’un ‘Öpüşmenin Bilimi-Dudaklarımız Bize Ne Anlatır? adlı yapıtında bulabiliriz.

konular

Sheril Kirshenbaum’un ‘Öpüşmenin Bilimi-Dudaklarımız Bize Ne Anlatır?’ adlı yapıtında yer alan kimi konular konular şöyle sıralanıyor: Öpüşmenin kökenine yolculuk, İlk temas,  Orman ateşi, Koko’nun öpücüğü,  Geçmişimi öp, Kültürel değişim,   Öpüşme kayıtları,  Vücutta öpüşme,  Bir öpücüğün anatomisi, Öpüşmenin geleceği, Geçmişe göz atma,  Doğru kimya, Öpüşme nereden çıktı? Öpüşme bize nasıl fayda sağlar? Öpüşmek istememizi sağlayan şey nedir? Nasıl öpüşeceğimizi nereden biliriz? Öpüşmeyi konforlu hale getirin, Dokunmanın gücü,  Anı mahvetmeyin, Tadınızı ve kokunuzu iyileştirin,  Öpüşme bilimi hakkında.

“Erkekler doğal olarak kadınlara göre  daha fazla miktarda  testosteron üretirler ama kadınlar testosteronun etkisine karşı daha duyarlıdır. Bu inanılmaz  küçük molekül  bir kadının  cinsel dürtüsünü artırı ve cinsel ilişkiyi  istemesini  sağlamak için klitorisine  kan hücum etmesini sağlar.” (s.113)

sözler

Sheril Kirshenbaum’un ‘Öpüşmenin Bilimi-Dudaklarımız Bize Ne Anlatır?’ adlı yapıtında yer yer ünlülerin öpüşmekle ilgili sözlerine de yer veriliyor. Albert Einstein, Jonathan Swift, Victor Hugo, E. E. Cummings. Albert Einstein,  “Güzel bir kızı öperken temkinli davranan hiçbir erkek öpücüğe açıkça hak ettiği özeni göstermiyordur,” diyor.

selamlama, öpüşmek ve türkiye

Sheril Kirshenbaum’un ‘Öpüşmenin Bilimi-Dudaklarımız Bize Ne Anlatır?’adlı kitabında öpüşmeye çeşitli yönlerden bakılıyor. Bu konulardan birisi de selamlama ve öpüşme arasındaki ilşki değerlendiriliyor. Yazar, ülkelere göre selamlama, saygı ve öpüşme arasındaki ilişkiyi açıklıyor. Selamlama, samimiyet, saygı ve aynı cinsin öpüşmesinin Orta Doğu ülkelerinde ülkemizdeki yansıması şöyle açıklanıyor:

“Başka yerlerde aynı cinsten insanlar  arasında yanaktan öpüşme  kabuledilebilirdir, ama akraba olmadıkça  erkekler ve kadınlar arasında uygunsuzdur. Türkiye ve Orta Doğu bölgelerinde durum böyledir.

Sheril Kirshenbaum’un ‘Öpüşmenin Bilimi-Dudaklarımız Bize Ne Anlatır?’da öpüşmeyle ilgili merak ettiğiniz sorların yanıtlarını bulabilirsiniz.

 

Mustafa ASLAN

——————–

Öpüşmenin Bilimi-Dudaklarımız Bize Ne Anlatır?, Sheril Kirshenbaum, Çeviren:Nazlı Küpeli, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Ocak 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016