OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

onlardan kalan

IMAG1455

onlardan kalan

‘Onlardan Kalan’ Sevinç Çokum’un eski yeni çatışmasını üzerinden yozlaşmayı ve geçmişe özlemi anlattığı öykülerin toplandığı kitabının yeni basımı okura sunuluyor.

kentler

Sevinç Çokum’un  ‘Onlardan Kalan ‘ adlı öykü kitabında yer alan öykülerde kimi kentlerimiz insanları ve tarihleriyle ilgili bilgi veriyor. Bu kentlere örnek olarak Bursa İstanbul ve Eskişehir’i sayabiliriz.

Bursa’nın geçmiş tarihine zaman zaman değiniliyor, bu yapıtta. Bursa’nın geçmişine ilişkin bilgiler veriliyor.

eski ve yeni

Sevinç Çokum da birçok yazarımız dibi eski yeni  çatışmasını yapının ana eksenine oturuyor. Yapıtın adından başlamak üzere geçmişe duyulan özlemin ağırlıkta olduğu, bir eski yeni çatışmasının yer aldığı öykülerle karşı karşıyayız, bu yapıtta.  Bu karşılaştırma yapıtın bütünü için de söyleyecek olursak daha çok evler üzerinden yapılıyor, zaman zaman kimi değişik eşyeler üzerinden yapılsa da. Eski evler ve eski insanlar ve bugünle karşılaştırmadan ortaya bir yozlaşma ortaya çıkıyor. Yazar bu noktada yozlaşmaya dikkat çekiyor.

Eski yeni verilirken, Sevinç Çokum’un ‘Onlardan Kalan’ adlı yapıtında yer alan öykülerde geçmişe duyulan özlem göze çarpıyor. Bu çocukluk günlerine olduğu gibi aile bireylerinden eski durumu olduğu gibi bir evin ya da eşyanın da geçmişteki günlerine iniliyor.

“İzinli geldiğinde Sadi’yi çocukluğunun geçtiği bahçede sardunyalar akşamsefaları karşılardı. Sonra annesinin babasının gözlerindeki o güzel aydınlık… Bu aydınlık sofralarını da kuşatırdı.” (s. 102)

‘Onlardan Kalan’ Sevinç Çokum’un özenl dil ve anlatımıyla zevkle okunan öykülerden oluşuyor.

Mustafa ASLAN

—————-

Sevinç Çokum, Onlardan Kalan, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Mart 2014, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016