OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

önce kadınlar ve çocuklar

IMAG1410

ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR

Gill Paul’un ‘Önc Kadınlar ve Çocuklar ‘ adlı yapıtı birçok sanat yapıtına konu olmuş ve konu olduğu sanat yapıtlarını çok satar yapan Titanic gemi kazası anlatılıyor.

titanic’i nasıl bilirsiniz?

Titanic gemi kazasının anlatıldığı ‘Önce Kadınlar ve Çocuklar’ adlı yapıt olayları gemide çalışan Reg adlı birinin üzerinden anlatıyor. Bu yönüyle gemide olan kişilerin sosyal ve sınıfsal konumuyla ilgili bilgi aktarımını kolaylaştırıyor.

Gemi buz dağına çarpmadan önce başlayan roman sonrasını da anlatıyor. Buz dağına çarpma ve bundan sonra yapılanlar yapıtta okuyucu sıkmadan veriliyor.

“Reg yüzmeyi bırakınca, titremeye başladı. Okyanus Titanik’in battığı geceki gibi, kalp durduran bir şok yaşatacak derecedesoğuk değildi. Sadece rahat ılıklıktan birkaç derece serindi. Aylardan ağustostu sonuçta ve su çok derin değildi.” (s.409)

gemi çalıaşanları

Gill Paul’un ‘Önc Kadınlar ve Çocuklar ‘ adlı romanda kahramanın bir gemi çalışanı olduğunu üstte belirtmiştik. Dünyanın sayılı zenginlerini ağırlayan gemide çalışanların durumu, yaşam koşulları hiç de iyi olmadığı veriliyor. Yiyecek içeceklerinden yatakhanelerine, banyo sayılarına kadar anlatılıyor, yapıtta.

 

aşk, evlilik ve sadakat

Yapıtın önemli izlekleri arasında aşk, evlilik ve sadakatkonuları karşımıza çıkıyor. Gemide garson olarak çalışan kahramanımız Reg sayesinde yolcuların aşk, evlilik ve sadakat konuları irdeleniyor. Bu arada aşk ve evlilik konusu gündeme getirilerek aslında “sadakat” konusuna vurgu yapılıyor. Yazarın ve kahramanımızın sadakat konusuna büyük önem verdiği görülüyor.

“Reg Florence ile tanıştığında, onun farkında olduğunu hemen anladı. Diğer erkeklerle flört etmiyordu Florence. Reg kızı öptüğü zaman, hoş bir duygu hissetti, tiksinç değil. Fşorence’ın yerine başkasını koyduğunu hayal edemiyordu. Hele hele o havalı havalı gezen, sanki kişisel oyuncaklarıymış gibi onunla flört eden birinci sınıf leydileri hiç.” (s. 47)

Ünlü Titanic faciası ve sonrasının anlatıldığı Gıll Paul’un ‘Önce Kadınlar ve Çocuklar’ adlı yapıtında aşk, evlilik vesadakat konularıyla da dikkat çekiyor.

Mustafa ASLAN

——————

Önce Kadınlar ve Çocuklar, Gill Paul, I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Nisan 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016