OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

önce aşk

Önce Aşk

Osman Aysu’nun ‘Önce Aşk’ adlı romanı Alfa Yayınları arasında geçtiğimiz günlerde okura sunuldu.

Polisiye yazarından aşk romanı

Polisiye romanlarıyla tanınan Osman Aysu bir aşk romanıyla karşımıza çıkıyor. Yazar, bilinen polisiye yazarlığının dışına çıktığı bu romanında da merak öğesini bilinmeyenler sayesinde çok iyi kullanıyor.

Fetiş ve şizofreni

Osman Aysu ‘Önce Aşk’ adlı romanında psikolojik öğeler önemli yer tutuyor. Romanı bu öğeler üzerine kurduğu görülüyor, yazarın. Yapıtta fetiş ve şizofreni üzerinde duruluyor. Kahramanımız Orhan bir ayak fetişisti olarak çıkıyor karşımıza.

“Arkadaşım birkaç saniye düşündü. Sonra, ”Mümkün tabii, Çünkü şizofrenin bir sürü çeşidi var. Hepsinin belirtileri farklı. Bazıları çok nadir görülür.” (s.45)

İstanbul

Osman Aysu ‘Önce Aşk’ adlı romanında öteki romanlarında olduğu gibi uzam olarak İstanbul’u seçtiğini görüyoruz. İstanbul’u güzellikleriyle roman boyunca okura sunuyor. Boğaz Köprüsü’nü sık sık kullanan yazar, bu görünümü okurun gözünde canlandırıyor.

“…Boğaz Köprüsü’nü geçtikten sonra Kadıköy istikametine devam ettiler. Fenerbahçe stadının arkasından Kızıltoprak’a geldiler. Bir an duracaklarını sandım.” (s.156)

Osman Aysu, bu kez okurun karşısına kurgu olarak merak öğesini ön planda tuttuğu bir aşk romanıyla çıkıyor. Aşk romanları sevenlere önerilir…

Mustafa ASLAN

———————————————————————————————————————————–

Osman Aysu, Önce Aşk, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Haziran 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016