OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

onat kutlar ve ishak-mustafa aslan

İshak’ı okuyan hemen herkesin sorduğu sorulardan birisi, -Bu iyi bir yazarla karşı karşıya olmanın verdiği şaşkınlıkla sorulan bir sorudur.-

“Onat Kutlar öykü yazmayı niçin sürdürmedi?”dir.

Bu soruyu hemen pek çok kişi de Onat Kutlar’a yaşarken sormuştur. Çünkü birçok yazarımızın yazın eleştirmenimizin belirttiği gibi İSHAK yazınımızın “efsanevi” öykü kitaplarından biriisidir. Onat Kutlar’ın çok yönlü bir sanatçı olduğunu da belrtmekte yarar vardır.

ANTEP

Onat Kutlar İSHAK’taki öyküler için, “İshak’ı yirmi yaşlarındayken yazdım. Büyük kente gelmiş bir taşralıyım o sırada. Gürültü ve soğukta yazdığım o öyküler hep çocukluğumun kentiyle ilgili: Antep.”

Gerçekten de İSHAK adlı öykü kitabında Antep’i anlatır Onat Kutlar. Öyküğlerde izlek dışında kullandığı kimi sözcükler de bu kent kökenlidir.

Onat Kutların da belirttiği gibi,”İyi öyküyü akıp giden zamanın ritmine onudurdurmadan kalemini uydurandır. Bir süre birlikte döner o çarkla. Ve bir ölü noktayı geçince bırakır.”

Onat Kutlar öykülerini yukarıda belirttiği bakış açısına göre, kaleme aldığını belirtir. “Antep’te o yıllarda çarşılar uzun, bedestenler karanlıktı. Kıyılarında kentin geniş ve gölgeli kalker göçükleri vardı. Terziler Marks okurken ellerine iğne batırır, otuz yaşında lise kasketli milliyetçi öğrencilerMareşal’in ölüm yıldönümlerinde pavyon basmaya giderlerdi” diye belirtir, İshak’taki öykülerin atmosferini.
İSHAK mütevazi bir yazarın coşkulu yüreğinden çıkmış güçlü, sapasağlam öykülerdir.
iSHAK hemen her zaman gündemde kalacaktır, yazarı gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016