OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

On Üçüncü Kabile

IMAG3306

ON ÜÇÜNCÜ KABİLE

Athur Koestler’in tarihte Hazarlar olarak anılan ve bu adla bir imparatorluk kurmuş olan Hazar Türklerini anlatan ‘On Üçüncü Kabile’ adlı yapıt Alfa Yayınları Tarih Dizisinden okurlara sunuldu.

yahudi türkler

‘On Üçüncü Kabile’ adlı yapıtında Hazar Türklerinin nasıl Yahudi dinini kabullendiklerini anlatıyor. Yazar, Hazar Türklerinin  İbrani dinini niçin seçtiklerini tarihsel nedenleriyle açıklıyor. Hazar İmparatorluğu’nun yıkılışı ve sonrasında izlerini sürüyor, yazar, bu kitapta.

“Polonya’daki hazar yahudileri arasında Alman dilinin getirdiği gerek ruhani gerek dünyevi heveslere karşı çıkan tek topluluk Karaimlerdir.”(s. 208)

Arthur Koestler’in ‘On Üçüncü Kabile’ adlı yapıtı sadece Hazar Türklerinin nasıl İbrani dinini seçtiklerinin anlatmıyor. Koestler’in yapıtında Ortadoğu ve Avrupa’nın bugünkü  durumuna nasıl geldiğini de veriyor.

günümüz yahudileri

Arthur Koestler ‘On Üçüncü’ adlı yapıtında Hazar Yahudileri hakkında bilgi vermenin yanında genel olarak yahudilerle ilgili bilgi verek sözü günümüze getiriyor. Koestler’in  Sefardiler ve Aşkenaziler olarak iki gruba ayrıyor. Sefardiler İspanya, Aşkenaziler ise Ağrı Dağı ve Ermenistan  dolaylarında yaşayan Yahudiler olduğu belirtiyor.

“İşe biraz lezzet katmak için, kutsal kitabın Aşkenaz derken Ararat (Ağrı) Dağı ve Ermenistan dolaylarında yaşayan insanları kastettiğini belirtmek iyi olur. Bu sözcük Kutsal Kitap’ın Tekvin 10,3 ve I; Tarihler I ve 6 bölümlerinde geçer;Gomer’in oğullarından birinin adı olarak verilir. Gomer de Yasef’in oğludur. Aşkenaz aynı zamanda, Togarmah’ın erkek kardeşi, Mecüc’ün de yeğenidir.” (s.213)

Arthur Koestler ‘On Üçüncü kabile’ adlı yapıtında Bizans için de önemli bir yere sahip olan hazar Türkleri hakkında çok yönlü olarak bilgi veriyor.

Mustafa ASLAN

—————————-

On Üçüncü Kabile (Orta Asya’nın Yahudi Türkleri Hazarlar), Arthur Koestler, Çeviren:Belkıs Dişbudak,  I. basım:Alfa Yayınları Tarih Dizisi, İstanbul, Nisan 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016