OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

ölüm oyunu

Ölüm Oyunu

Osman Aysu’nun ‘Ölüm Oyunu’ adlı aşk ve kıskançlık üzerine kurulu İstanbul uzamlı polisiye romanı yeni basımıyla okurla buluştu.

Kıskançlık  ve Korku

Osman Aysu ‘Ölüm Oyunu’ adlı yapıtında kıskançlığın  insana neler yaptırabileceğini gösteriyor. Roman bütünüyle kıskançlık üzerine kurulmuş. Kıskançlığı yaptırdığı yanlış işler en kötüsü de cinayete teşebbüs ve cinayet …

Yapıtta Hayri Tanman adlı işadamı ve eşi Ayça romanın iki önemli kahramanı. Bir diğer kahraman ise ünlü avukat Gökhan Elmas karşımıza çıkıyor. Yıllarca önce eşini kaza süsü vererek öldürmeye kalkan, öldürdüğünü sanan Hayri Tanman kıskanç birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kıskançlığın yaptırdığı yanlış işler ve geri dönüşü olmayan yollara giriliyor, yapılan yanlışlıklar sonucunda.

Kıskançlık sonucu yapılan kötü işlerin bir müddet sonra kaygı ve korkuyu bu insanların yüreğine saldığını görüyoruz, Hayri Tanman örneğinde olduğu gibi, Osman Aysu’nun ‘Ölüm Oyunu’ adlı yapıtında.

“Korku, bu düpedüz korku, diye düşündü Recep. Yaşlı adamı korkutan birşey olmuştu kesinlikle.  Nasıl olsa öğrenecekti, biraz daha sabretmeliydi.” (s.157)

istanbul

Osman Aysu’nun ‘Ölüm Oyunu’ adlı polisiye romanında uzam olarak İstanbul’u seçtiğini yazımın girişinde belirtmiştim. Yazar bu yapıtında İstanbul’la ilgili fazla bir ayrıntıya girmiyor. Sadece kentin semt adlarını belirtiyor.

Osman Aysu’nun ‘Ölüm Oyunu’ adlı yapıtı polisiye ve aşk romanı sevenlere…

Mustafa ASLAN

———————————————

Osman Aysu, Ölüm Oyunu,  Cep Boy I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Haziran 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016