OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ölüm limuzini

20170116_202817ÖLÜM LİMUZİNİ

Nazlı Eray Ölüm Limuzini adlı romanında Kennedy cinayeti ekseninde  Bursa, Mardin, Adıyaman, Ankara, Sinop. gibi kentlerde serüvenden serüvene koşuyor.

KENNEDY ANKARA’DA NE ARIYOR?

Nazlı Eray’ın Ölüm Limuzini adlı yapıtı Kennedy cinayetini de masaya roman çerçevesi içinde yatırıyor. Cinayetle ilgili kimi kuşkulu durumları okurla paylaşıyor. Fantastik edebiyatımızın sayılı adlarından Nazlı Eray, Kennedy’i Ankara Mamak’ta bir bahçeye getiriyor ya da kahramanımız Selim karşımıza Kennedy olarak çıkıyor, roman bu ya. Kennedy cinayeti ile ilgili ilginç bilgiler bulabileceğiniz bir roman olduğunu söylemem gerekiyor.

“Koştum, gittim banyodaki aynaya baktım. J.F. Kennedy idim. Saçlarımı hafif arkaya attım. İçimde bir heyecan vardı ama yorgundum.” (s.135)

GÜNCELLİK

Nazlı Eray’ın Ölüm Limuzini adlı yapıtında Kennedy cinayetiyle birlikte gönder göndermeler de görüyoruz, ülkemize ilişkin. Kitapta olayların yakın zamanda geçtiği belirtiliyor. Kitapta, Amerikan bakanlık seçimlerini Trump’un kazandığı veriliyor.

Ülkemizden örnek verecek olursak, canlı bombalar, OHAL ve  Ankara’nın savaş uçaklarınca bombalanması bölümleri akla yakın zamanda olanları getiriyor. Ayrıca kahramanımızın Bursa, Sinop, Adıyaman, Ankara ve İstanbul’da aktardığı olaylarda ve yer adlarından da anlaşılacağı üzere yapıtta kentlerin güncellenmiş durumunu görüyoruz.

“Sen nasılsın Lullam, boş ver beni? İstanbul’a gitmiştik bir ilkbahar günü. Uzun yıllardan sonra ilk defa İstanbul’a baharda gidiyordum.” (s.199)

Ülkemizin birçok kentinde yaşanan serüven eşliğinde Kennedy cinayeti ile ilgili ilginç bilgiler sunuyor, Ölüm Limuzini’nde Nazlı Eray.

Fantastik edebiyatın sayılı yapıtlarından birisi olan Ölüm Limuzini zevkle, sıkılmadan okunan bir roman.

MUSTAFA ASLAN
………………………………..

Ölüm Limuzini (Roman) Nazlı Eray, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ocak 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016