OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Ölüler Dirilmezse

Ölüler Dirilmezse

Philip Kerr’in Alfa Yayınları arasında yayımlanan  “Dedektif Bernie  Günther ” dizisinin altıncı kitabın ‘Ölüler Dirilmezse’ adlı yapıtında da Hitler dönemini anlatmayı sürdürüyor.

yahudiler, komünistler …

Philip Kerr IMAG3583, Hitler döneminde Yahudi olmak büyük bir suç olarak görülüyor. Yahudiler her türlü toplum olanaklarından yoksun bırakılıyorlar.  Hatta sürülme, esir kamplarında ölüme göndermeye kadar uzanıyor. Bir yandan da insanlar canlarından olmamak için uzaktan da olsa Yahudi olmadıklarını kanıtlamanın yollarını arıyorlar.

“Yahudiler, Kolomb’dan beri Küba’ya gelmekteydiler. Yakın zamana kadar Amerika’ya girmeleri yasak olan pek çoğu Küba’ya yerleşti. Küba’daki en büyük etnik grubu oluşturan Yahudilere, geldikleri yer dikkate alınarak, polaco demişti.” (s.521)

Komünistler de Yahudiler gibi Hitler faşizminin zulmüne uğrayanlar arasında yer alıyor. yazar,  Hitler faşizminin ve Amerika’nın ortak düşmanı olarak da “Amerikan dış siyasetinin itici gücü komünizm korkusudur.” (s.564)  diyerek komünistleri gösteriyor.

poliste tasfiye

II. Paylaşım Savaşı yıllarında Hitler faşizminin Almanya’ya yerleşmesini sağlayan kimi güçler olduğunu görüyoruz, Philip Kerr’in Ölüler Dirilmezse’ adlı yapıtında.  Baskıcı rejimin yerleşmesi yolunda atılan en önemli adım olarak Hitler’in poliste yaptığı tasfiyeler olarak ortaya çıkıyor, yapıtta.

‘Ölüler Dirilmezse’ de Philip Kerr okurlarına ünlü dedektifi  Bernie  Günther’le  güzel bir serüven sunmanın yanında kimi bilgilendirmeler de yapıyor.

Mustafa ASLAN

——————————–

Ölüler Dirilmezse (roman), Philip Kerr, Çeviren Cem Demirkan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Temmuz 2015

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016