OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ölü ruhlar ormanı / j. c. grangé ile ilgili mustafa aslan yazıları

 


 

ÖLÜ RUHLAR ORMANI

 

Ülkemizde tanınan günümüz Fransız yazarlarından Jean-Cristophe Garangé’nin ‘Ölü Ruhlar Ormanı’ adlı romanı okurla buluştu.

 

‘Ölü Ruhlar Ormanı’nda Grangé gerilimin dizginlerini elinde tutarak okuru günümüzün bilindiği sanılan, bir o kadar da karanlık olan konuların eşliğinde romanının sayfaları arasında dolaştırıyor. Yazar, okuru dizginlerini elinde tuttuğu gerilimin eşliğinde tatlı yolculuğa altını doldurduğu kimi verileri kullanarak çıkarıyor.

 

Birden fazla bilinmeyenin cirit attığı romanda, bilinmezlik kuyusuna da atmıyor sabrını okurun. Çünkü olayları birbirine bağlarken neden-sonuç ilişkisini gözden ırak tutmuyor. Kimi siyasilerin katanlık bağlantılarını verirken de oldukça dikkatli olduğunu gözlemliyoruz.

 

 

Suç, çocukluk ve biyolojik yapı

 

Grangé yapıtında suçluluk ve çocukluk dönemiyle ilişkin bağlantı kuruyor. Çocuğun içinde bulunduğu sosyal yapının yanı sıra farklı bir açıdan da bakarak biyolojik açıdan da incelemesine girişiyor. Suçlu ve kromozom yapısının incelendiği yapıtta, çocuğun ailede geçirdiği kötü günlerin ileride işleyebileceği suçların bir habercisi olduğunu belirtiyor.

 

 

Baba, çocuk ve suç

 

Babalık önemlidir, romanda. Çünkü baba ve çocuk bağlantısı yapıtın alt yapısını oluşturan önemli dayanaklardandır. Baba, çocuk ve suç üçgeni kuruluyor. Aileden yola çıkılarak çocuk ve suç bağlantısını baba ile perçinliyor.

 

“Her suçlunun arkasında, hep suçlu bir baba vardır. Bunu insanın kökenine kadar götürebiliriz. (99)

 

İzleniyoruz

 

Grangé yapıtında yaygın olarak tartışılan özel hayatın gizliliği ve dinleme konularına da açıklık getiriyor. ‘Ölü Ruhlar Ormanı’nda yazarın verdiği kadarıyla ortaya çıkan bir gerçeği öğreniyoruz: İzleniyoruz. Telefon konuşmalarımızda, internet ve banka hesap hareketlerine özel ilişkilerimize kadar gözetim altındayız. Elbette yapıtta anlatıldığı gibi suçlunun yakalanması ve suçun önlenmesi için bütün bunlara hoş bakılabilir. Ama ya suçlu olmayanların izlenmesine ne demeli?

 

Jean-Christophe Grangé ‘Ölü Ruhlar Ormanı’nda günümüz dünyası ile ilgili bilgileri verirken de gerilimin tatlı büyüsüyle okuru yapıtının sayfaları arasında bir maraton koşturuyor, hiç yormadan.

 

* Jean-Christophe Grangé, Ölü Ruhlar Ormanı (roman), 1. Basım:Haziran 2010, Doğan Kitap-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016