OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Ölü Bir Kelebek

IMAG1637_1Ölü Bir Kelebek

Selim İleri’nin tarihimizin önemli kadın kahramanlarını anlattığı ‘Ölü Bir Kelebek’ adlı toplu oyunlarının bulunduğu yapıt Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Selim İleri’nin yeni basımı yapılan yapıtında üç tiyatro oyununa yer veriliyor: Cahide/Ölüm ve Elmas, Allahaısmarladı Cumhuriyet, Mihri Müşfik:Ölü Bir Kelebek. Yapıtın son bölümünde Selim İleri’nin Mihri Müşfik’le ilgili  Oyundan Sonra adlı yazısı yer alıyor.

kadınlar

Selim İleri’nin Ölü Bir Kelebek’ adlı yapıtında yer alan oyunların üçünde de kahramanlar kadınlardan oluşuyor. Bunların sırdaan kadınlar olmadığını belirtmek gerekiyor. Halide Edip hem yazar olarak hem de Kurtuluş Savaşı yıllarında gösterdiği yararlıklardan… öne çıkıyor. Mihri Müşfik, Afife Jale, Fikriye Hanım, Latife Hanım…

“MİHRİ MÜŞFİK: Gazi’nin resmini yapmıştım. Çankaya’dan kaybolmuş. memleketim benimle iftihar etmiyor. “(s.201)

cumhuriyet kadınları

Selim İleri üç oyununda da Kurtuluş Savaşı kahramanlarını ve Mustafa kemal Atatürk’ü, kadın kahramanları aracılığıyla oyununda irdeliyor. Kadınların özelliği, Kurtuluş Savaşı yıllarında  ve sonrasında yaşanılanların içinde  bulunmalarından kaynaklanıyor. Örneğin: Halide Edip, Latife Hanım ya da Fikriye Hanım gibi. Bunun yanı sıra Cumhuriyet’in kültürel yapısının ilkleri arasında yer alan kadınları da görüyoruz oyunlarda Cahide Sonku, Mihri Müşfik, Halide Edip…

” HALİDE (bir an yanıtlamaz, pencereden dışarıya bakar, sonra): Anladığım kadarıyla Mustafa Kemal Paşa’ya çok bağlısınız.” (s.106)

Selim İleri’nin ‘Ölü Bir Kelebek’ adlı yapıtında yer  alan üç oyunun kahramanlarını kadınlar oluşturuyor. İleri, kadınlar üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurtuluş sonrası Kuruluş sırasında yaşananları okura sunuyor.

Mustafa ASLAN

————————–

Ölü Bir Kelebek (Oyun), Selim İleri, Everest Yayınları’nda I. Basım:Eylül 2015, İstanbul

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016