OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ÖLÜ BİR DENİZ

ÖLÜ BİR DENİZ

Erhan Bener’in Ölü Bir Deniz adlı romanının yeni basımı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

“Kulübeye giden yolun sapağında bir an durdular. Farların ışığında Yüksel bir kirpi gördüğünü ileri sürdü. Kontağı kapattı. Doğanın sürekli yaşadığını gösteren o gizemli hışırtıdan başka ses yoktu ormanın içinde. Yolun iki yanındaki ağaçlar yukarlarda dallarıyla, yapraklarıyla birbirlerine ulaşmışlar…” (s.288)

ROBİNSON MU?

Erhan Bener Ölü Bir Deniz adını taşıyan romanında ailesinden kaçarak   kasabadan da uzak bir yere yerleşme kararını  alışını ve sonrasını anlatıyor, bir yönüyle. Kahramanımız emekli biyoloji öğretmeni Adnan Refik kasabadan ve tatil yerinden uzakta  bir  yerde Robinson gibi yaşama kararında olduğunu okuyoruz.

İKİNCİ BAHAR KOLAY MI?

Erhan Bener Ölü Bir Deniz adlı romanında bir kadın ve erkeğin birlikteliğini anlatıyor, kısa sürse de. Ne var bunda dediğinizi duyar gibi oluyorum. Elbette iki insanın birlikteliğinde yadırganacak birşey yok. Ancak Yüksel adındaki kadın 45 yaşında evli ve torun sahibi olarak çıkıyor okurun karşısına. Emekli biyoloji öğretmenimiz   55 yaşında ve o da Yüksel gibi torun sahibi bir insan. İkisi de eşlerinden yeterli sevgi ve ilgiyi görmeyen, ilk kez birbirlerinde sevgiyi ve aşkı bulduklarında kenetleniyorlar, bir hafta süren ilişkileri süresinde. Ancak hemen belirtmek gerekiyor ki, bu iki insanın ilişkilerini yaz aşkı olarak nitelemek de yanlış olur kanısındayım.

“Bavullarını kapattı. Banyoya geçti. Çabuk çabuk saçını taradı, makyajını tazeledi. Mehmet iyileşse bile artık buraya dönemezdi.Adnan Refik iyi bir adamdı.” (s.172)

Erhan Bener’in Ölü Bir Deniz adlı yapıtında bir erkek ve bir kadın arasındaki ilişkinin anlatıldığı yapıt bir haftalık süre içerisinde okura gelişmeleri sunuyor. Gençlerin mutlaka okuması gereken bir yapıt bence, orta yaşlıların okuması gerektiğini söylemeye bile gerk olmadığını belirterek.

 

MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Ölü Bir Deniz (Roman), Erhan Bener, Everest Yayınları’nda I. Basım: Ağustos 2017, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016