Ölmeye Yatmak

IMAG1818

Ölmeye Yatmak

‘Ölmeye Yatmak’ Adalet Ağaoğlu’nun “Dar Zamanlar” üçlemesinin ilk kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Yapıtı, Everest Yayınları okurla bir kez daha buluşturdu.

 

cumhuriyet

‘Ölmeye Yatmak’ Cumhuriyet’in kuruluş sonrasını anlatan bir yapıt, bir yönüyle. Devrimlerin halk arasında ne kadar ve nasıl kabul gördüğü üzerine kafa yorarken Atatürk’ün ölümüyle yapılmayanları da sorgulamacı bir tutmla veriyor, roman.

“Ne zaman Atatürk’ü ansa ağlardı. Ağladığını göstermez, elleriyle bol kıvıecık saçlarını sıvazlayarak içini çekerdi. O zaman Sevil onun ellerine sarılır. “Hocam hocam yapmayın! Ben de ağlarım sonra” derdi. (s. 136)

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Ölmeye Yatmak’ adlı yapıtında Cumhuriyet’in gerçekleştirmesi gereken ve yapılmayanlar konusunda eleştirel bir bakış açışına sahip. Günlük yaşamın içinden sıradan kahramanlar üzerinden getirilen eleştiriler dikkay çekiyor.

“Bahar geldi. Leylaklar çiçek açtı.

Demokrasi… Cumhuriyet…Eşitlik… Özgürlük…Eşitlik… Cumhuriyet… Demokrasi…

Puslu bir nisan sabahı fakülteye gidiyor. Beyni oyuluyor:Özgürlük… eşitlik, eşitlik, demokrasi, cumhuriyet, cumhuriyet, Türkiye, Türkiye, Atatürk…” (s.s. 382-383)

tarih

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Ölmeye Yatmak’ adlı yapıtı  bir yakın tarih romanı sayılabilir. Yazar olabildiğince belge ve bilgiye ulaşarak oluşturduğu, bu yapıtında gerçek kişiler ve kaynaklarla da karşılaşıyoruz. Yazar savlarını sunduğu gerçek kişi ve kaynaklarla da destekliyor. Bu yanıyla, yazarın ileri sürdüğü görüşlerin havada kalmadığı görülüyor.

‘Ölmeye Yatmak’ Cumhuriyet’in kuruluşu ve sonrasındaki gelişmeleri eleştirel bir bakış açısıyla veren bir roman. Önerilir.

Mustafa ASLAN

———————–

Adalet Ağaoğlu, Ölmeye Yatmak (Dar Zamanlar – I), Everst Yayınları’nda I. Basım:Haziran 2014, İstanbul

Updated: 24 Haziran 2014 — 13:39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir