OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Okul Müdürü

OKUL MÜDÜRÜ

Okul Müdürü Çağdaş İran edebiyatının sayılı adlarından Celal Al-i Ahmed’in eğitim konusunu irdeleyen romanıdır. Yapıtta eğitim sistemini oluşturanlardan eğitimci, veli, öğrenci ve bürokrasiyi masaya yatırıyor.

EĞİTİM

Celal Al-i Ahmed Okul Müdürü adlı romanında eğitime ilişkin çok şey bulabileceğimiz bir yapıt olduğunu söylemek gerekiyor. Eğitime ilişkin görüşler yine bir eğitimcinin bakışıyla veriliyor. On yıllık öğretmenlikten sonra okul müdürlüğüne geçen kahramanımız yaşananları anlatıyor.

Okul Müdürü adlı romanda Celal Al-i Ahmed eğitimi oluşturan okul, veli, öğretmen, öğrenci ve yöneticiler ayağını yerli yerine koyuyor. Kurumlara ve kişilerin payına düşen eleştiriyi yöneltmekten geride kalmıyor. Bu arada eleştiri oklarını kendine çeviriyor zaman zaman.

“Maaşın ayak sesleri yaklaşınca öğretmenler toparlanıyorlardı, dersler ayda üç dört gün tamamen düzenliydi. Ben belgelerini ellerine verene kadar. O bir günden başka-beşinci ve altıncı sınıf öğretmenine gecikme yazdığımız- kırmızı kalemle başka bir işimiz olmamıştı.” (s.75)

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN

Yapıtında, Celal Al-i Ahmed özellikle eğitimin öğrenci-öğretmen ayağı üzerinde duruyor. Öğretmenin öğrenciye sevecenlikle yaklaşmasını öneriyor. Özellikle her ne için olursa olsun eğitimde şiddetin yerinin olmadığının özellikle belirtildiğini söylemek gerekiyor. Çünkü kahramanımız okul müdürü öğretmenlerin öğrencilere şiddet uygulamalarına çok kızıyor ve okuldaki sopaları kırıyor.

Celal Al-i Ahmed Okul Müdürü altında eğitime ilişkin görüşlerini eleştirilerini paylaşıyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

Okul Müdürü (Roman), Celal Al-i Ahmed, Çeviren:Asiye Atalay, I. Basım:Büyüyen Ay Yayınları, İstanbul, Haziran 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016