OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

öğretmenimin söylediği yalanlar

IMAG3189Öğretmenimin Söylediği Yalanlar

Amerikan resmi tarih tezinin oluşumunu irdeleyen James W. Loewen’in ‘Öğretmenimin Söylediği Yalanlar’ adlı yapıt Alfa Yayınları Tarih Dizisinden okura sunuldu.

‘Öğretmenimin Söylediği Yalanlar’ adlı yapıt Amerika’daki tarih öğreniminden başlayarak zihinlerde “fırsatlar ülkesi” haline getirilişine ve yapay bir tarihin oluşumunu okura sunuyor.

“Peki ama neden ders kitaplarının çevre sorunlarını ele alışı bu kadar zayıftır? Eğer yazarlar kitaplarının son sayfalarını baştan ele alıp düşüncesizce ilerleme vurgusunu çıkaracak olsalar, kitaplarının son bölümleri ile  daha önceki bölümler arasında  rahatsız edici bir uyumsuzluk olurdu.” (s.516)

konular

Tarih engeli: Kahraman yaratma süreci, 1493: Kristof Kolomb’un gerçek önemi, İlk Şükran Günüyle ilgili gerçekler, Yaşlı gözler, “Rüzgar Gibi Geçti”:Amerikan Tarih Dersi kitaplarında tarihin görünmezliği, John Brown ve Abraham Lincoln:Amerikan Tarih dersi kitaplarında ırkçılık karşıtlığının görünmezliği, Fırsatlar ülkesi, Büyük biraderi gözetlemek:Ders kitaplarının federal hükümet hakkında öğrettikleri, Kötülükleri görmezden gelmek:Vietnam Savaşını görmemeyi tercih etmek, Hafıza kaybımız:Yakın geçmişin kayboluşu, En önemli ürünümüz ilerlemedir, Neden tarih bu şekilde öğretiliyor? Tarihi bu şekilde öğretmenin sonuçları nelerdir? Sonsöz:Gelecek yalanlar konusunda neler yapacağız?

yalan ve yapay tarih

‘Öğretmenimin Söylediği Yalanlar’adlın  yapıtında James W. Loewen Amerikan tarihinin yalan üzerine kurulduğunu belirtiyor. Lisede okutulan tarih dersi kitaplarının sorunlu olduğunu da belirtiyor, James W. Loewen.

“Hepimizin orta sınıf olduğunu vurgulamak günümüzde giderek daha problemli hale gelmektedir, çünkü ortalama gelirin yüzde 75 ile 125’ini kazanan hane halkı sayısı 1967 yılından beri giderek azalmaktadir. Reagan ve Bush hükümetleri döneminde orta sınıf küçülüşü giderek hızlanmış olup bu sınıftan ayrılan ailelerin çoğu yükselmemiş, alçalmıştır.”(s.370)

 

James W. Loewen ‘Öğretmenimin Söylediği Yalanlar’ adlı yapıtında Amerikan resmi tarih tezinin oluşumunu somut olaylara dayanarak açıklıyor,s onuçlaryla birlikte.

 

Mustafa ASLAN

————————–

Öğretmenimin Söylediği Yalanlar, James W. Loewen, Çeviren:Leyla Tonguç Basmacı, I. Basım:Alfa Yayınları Tarih Dizisi, İstanbul, Mart 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016