OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Öfke Çağı

Öfke Çağı

Pankaj Mishra’nın Öfke Çağı adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

 

“Sekülerleşen Avrupa’da iktidar aşkın konumundan firar ettirilmiş ve topluma içkin hale getirilmişti;insanoğlunun iradesinden kaynaklanıyormuş gibi görünmrye başlamıştı.” (s.335)

Pankaj Mishra’nın Öfke Çağı adlı yapıtında yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: 1. Girizgah:Unutulmuş konjonktürler, 2. Bir alana ışık tutmak:Tarihin kazananları ve kazananların yansımaları, 3. Kendini diğerleri aracılığıyla sevmek:İlerleme ve çelişkileri, 4. İnancımı kaybediyorum:İslam sekülerlik ve devrim,5. İnancımı yeniden kazanıyorum.I. Bağı çözülmüş milliyetçilik, II. Mesihvari vizyonlar, 6.Gerçek özgürlüğü ve eşitliği bulmak:Nihilizmin mirası, 7.Son söz:Hakikati bulmak.

“Voltaire’in zenginleşmesi erken on sekizinci yüzyıl İngiltere’sinde başlar; dolayısıyla sosyal uyumun seküler, somut bir örneği olarak tamamıyla faaliyete henüz geçmiş Londra Borsasını da göklere çıkarmıştır.” (s.104)

MODERNİTE, TERÖR VE İSLAM

Pankaj Mishra’nın Öfke Çağı adlı çalışmasında modernite İslam konuları üzerinde duruyor. Modernitenin İslam ülkelerinde benimsenip sindirilmesinden sözü terör konularına getiriyor. Yaşanan olaylar üzerinde hareketle ve örneklerle konuyu okura sunuyor.

 

Pankaj Mishra’nın Öfke Çağı adlı yapıtının merkezini  güncel sorunlarımız kaynaklarına tarihsel köklerine inmeye çalışıyor.

Bölgemizi çok yakından ilgilendiren konuların başında İslam, modernite ve terör konuları geliyor bence.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::

  Öfke Çağı, Pankaj Mishra, Çeviren:Ceren Can Aydın, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Haziran 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016