OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

NUTUK SÖZLÜĞÜ

000a

NUTUK SÖZLÜĞÜ

Fahrettin Çiloğlu’nun Nutuk Sözlüğü  Alfa Yayınları arasında okura sunuluyor.

Kurtuluş Savaşımızın 19 Mayıs 1919’dan itibaren anlatıldığı Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük yapıtı Nutuk, bu konuda birincil kaynak olma özelliğini taşıyor.

KİM KİMDİR?

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’ta birçok kişi ve olaydan söz ediyor.  Yoğun olarak da kişilerden söz diliyor. Bu kişilerin hepsinin kim olduğunu bilmeyebilir. Çiloğlu’nun yapıtının önemi bu noktada ortaya çıkıyor. Çünkü sözü edilen kişiyi  daha iyi tanımanız için elinizin altında Nutuk Sözlüğü gibi bir yapıt olması gerekiyor.

Örneğin,İstanbul Hükümeti kuvvetlrince Tavşancıl’da yakalandıktan sonra boğazı kesilerek öldürülen Yahya Kaptan’la ilgili Mustafa Kemal Atatürk’ün ünlü yapıtı Nutuk ve Nutuk Sözlüğü’ne karşılıklı olarak göz atarsak söylediklerimin daha iyi anlaşılacağını sanıyorum.

NUTUK’ta Yahya Kaptan’ın karısı Şevket Hanım’ın telgrafına yer verildikten sonra Mustafa Kemal şöyle sürdürüyor:

“Efendiler, Yahya Kaptan meselesine 20 Teşrinisani (Kasım) 1919 tarihinde temas ettik. Birçok mesafe ve zaman kat etmek suretiyle, vakanın izahını tamamlamak zaruretinde kaldık.”

Çiloğlu Nutuk Sözlğü’nde ise Yahya Kaptan ile ilgili şu bilgileri veriyor:

“YAHYA KAPTAN: Kocaeli yöresindeki milis kuvvetlerinin komutanı olan Yahya Kaptan, 1891’de Makedonya’da doğdu. Balkan Savaşı’ndaki çarpışmalara katıldı.Birinci Dünya Savaşı’nda gizli haber alma örgütü Teşkilat-ı Mahsusa’da çalıştı.Kurtuluş Savaşı’nın başlarında Mustafa Kemal ile ilişki kurdu. İstanbul’daki Karakol Cemiyeti’nin de yardımıyla Anadolu’ya gitmek isteyenlere yardım etti. Gebze’de Kuva-yı Milliye’yi örgütleyerek İstanbul Kocaeli yöresinde çeşitli eylemlere girişti. İstanbul Hükümeti kuvvetleriyle Tavşancıl’da girdiği çatışmada yakalandı ve 9 Ocak 1920’de başı kesilerek öldürüldü.” (s. 420)

OLAYLAR, YERLER VE ANTLAŞMALAR

Nutuk’un bir başka yönü ise olayların yoğun olarak yaşandığı olarak görülüyor. Kişiler hakkında bilgi edinmenin yanı sıra olaylar, yerler ve antlaşmalar hakkında da bilgi edinmek gerekiyor.Hangi antlaşama ne zaman ve kimlerle yapıldığını bilmek elbette öenm taşıyor. Ancak bu antlaşmanın koşullarını da bulabileceğimiz bir yapıt özelliğini taşıyor, Nutuk Sözlüğü. Aksi takdirde Ulusal Kurtuluş Savaşımızı tam ve doğru olarak anlayamayız.

Fahrettin Çiloğlu’nun  Nutuk Sözlüğü haklı olarak alanında bir boşluğu dolduruyor.

MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Nutuk Sözlüğü, Fahrettin Çiloğlu, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Nisan 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016