OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

NUSAYBİN KRONİKLERİ

NUSAYBİN KRONİKLERİ

Aziz Devrimci’nin Nusaybin Kronikleri adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

“Hafif bir esinti vardı, bahar kokuları geldi, selam verir gibi bedenim okşandı, mis kokuların etkisi başımı döndürdü, tadına varmak en iyisiydi, öyle yaptım. Gözlerimi kapadım ve baharın keyifli ritüeli eşliğinde eve gitmek için sevgi yoluna yöneldim.” (s.358)

HENDEK VE SONRASI

Yazar, bir tür okurla söyleşi, okurla dertleşme havasında anlatıyor olayları, yakın zamanda yaşananları sunduğu romanında. Nusaybin’in sosyo – ekonomik yapısından terör olaylarına kadar veriliyor, yapıtta.

“Son patlama Nusaybin’den kaçışın hızlanmasını da tetikledi. En son yaşanan  terör örgütünün hendek kazma işi ve sonrasında  bölgede yaşayan insanların mağduriyetine yol açtığı belirtiliyor. Yapıttaki kimi olayları içiniz burkularak, zaman zaman kızarak okuyacaksınız.

“Son patlama Nusaybin’den kaçışın hızlanmasını tetikledi. Devletin önceden ödemeye  başladığı kira desteği ve erzak yardımlarına  güvenerek, gittikleri  yakın ilçelerde, yeni evlerine ya da devletin yine devletin ücretini ödeyeceği otellere yerleşmeye başladılar.Şaka gibiydi her şey, kendi sokaklarında  örgüte yardım edip hendekleri kazıp, barikatları örenler, Nusaybin’den çıktığında yeni evlerinin kirasını ve karnını doyuracağı erzakı devletten almayı da ihmal etmiyordu.” (s.296)

 

1 MART TEZKERESİ

ABD’nin BOP projesi kapsamında Türkiye!ye sunduğu 1 Mart Tezkeresi Aziz Devrimci’nin yapıtında yer alıyor. Çünkü TBMM tarafından rededilen tezkere o günlerde Nusaybin’de oldukça hareketli günler yaşandığını  Nusaybin Kronikleri’nden bir kez daha öğreniyoruz.

“Geldikleri gibi ansızınve düşüncesizce kendi bahçelerini kullanırcasına, girip çıkarken sormaihtiyacı hissetmeden ve yine  gelecekmiş gibi gitmişlerdi. Selamsız ve kelamsız. Sanayi sitesinde kaldıkları üç-beş günde Kaçakçılar Çarşısından aldıkları iki şişe Amerikan malı viskinin mesanelerinde biriktirdiği sidiği bile bırakmadan gitmişlerdi.” (s.101)

MARDİN

Aziz Devrimci’nin yapıtında söz ettiği yerlerden birisi de Mardin daha çok kentin mimari yapısı üzerinde duruyor. Dünkü ve bugünkü Mardin karşılaştırması yapıyor. Kentin bozulan tarihi dokusuna dikkat çekiliyor.

“…

Aynı duyguyu, eniştenin taziyesinin yapılacağı Yenişehir denen mahalleye geldiğimizde hissetmedim. Buraya Mardin diyemiyordum, saçma geliyordu çünkü. Esas Mardin’i kuran toplumun torunları böylesine kötü, böylesine estetikten  uzak ve böylesine ruhsuz bir yer kurup, yaşamaması gerekiyordu.” (s.339)

Taner Devrimci’nin Nusaybin Kronikleri adlı yapıtı duyduklarınızın ve okuduklarınızın dışında kalan kimi gerçekleri roman diliyle veriyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

Nusaybin Kronikleri, Taner Devrimci, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016