OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

NÜRNBERG’DEN LAHEY’E

 • IMAG0248_1NÜRNBERG’DEN LAHEY’E 

  Editörlüğünü Philippe Sands’ın yaptığı hukuk üzerine yazıların yer aldığı ‘Nürnberg’den Lahey’e’ adlı yapıt Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

   

  “Uluslararası Ceza Divanı bu uluslararası hukuk sisteminin atalarını telafi etmeve kamuya adaletin tecelli ettiğini gösterme mekanizmasına sahiptir. Kitlesdel insan hakları ihlallerinde bireysel hesap verebilirlik – lider, gözde bir komuıtan veya alelade bir asker olsun- bireylerin cezalandırılabilmesi yoluyla uluslararası toplumun kaçınılmaz bir parçası haline gelmektedir.” (s.141)

  1. Nürnberg Duruşmaları:Uluslararası hukukun inşası Richard Overy, 2. Karaşıklık, suç ortaklığı ve tamamlayıcılık:Nürnberg duruşmalarından yeni Uluslararası Ceza Divanı’nın şafağına doğru Andrew Claphan, 3. Pinochet’den sonra:Ulusal Mahkemelerin Rrolü Philippe Sands, 4. Roma Statüsü’nün kaleme alınışı James Crawford, 5. Uluslararası Ceza Divanı’ndan beklenenler ve muhtemel sorunlar:Yugoslavya ve Ruanda’dan çıkarılan dersler Cherie Booth.

  İRAN MEKTUPLARI’NDAN BUGÜNE

  Birleşimi Milletler Diplomasi Konferansı’nda  kabule dilen 17  Temmuz 1998 yılında Uluslararası  Ceza Divanı Statüsü’nün öncülleri Montesquieu’ye kadar uzanıyor, bu kitapta sözü edilen. Montesquieu’nün 1721’de yayımlanan İran Mektupları adlı yapıtında belirtilen çekinceleri Roma Statüsü’nün  Kaleme Alınışı’ adlı makalesinde dillendiren James Crawford başlıca üç sorundan söz ediyor:Kurum, meşruiyet ve politik sorun.

  “Bu  durum Montesquieu’nün İran Mektupları (Lettres Persannes) adlı eserinin “Uluslararası Hukuk ve Çarpıklıkları” başlıklı doksan dördüncü mektubun bir bölümünü hatırlatmaktadır.” (s.96)

  Nürnberg’den bu yana insanlığa karşı işlenmiş suçlar konusunda hukuk alanında yapılan çalışmaları yetkin kalemlerden okura sunuyor.

  MUSTAFA ASLAN

  ———————-

  Nürnberg’den Lahey’e, Çeviren:Hazal Ungan Çalışkan,Ed.Philippe Sands, I. Basım: Alfa Yayınları, Nisan 2016,  İstanbul

Updated: 19 Mayıs 2016 — 08:45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016