OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

NURİ DEMİRAĞ’IN ROMANI

20160220_121613NURİ DEMİRAĞ’IN ROMANI

Sivas Divriği’de başlayan bir yaşamın bir ülke ekonomisine katkısını anlatıyor bir yönüyle  Muhittin Şimşek, başka bir yönüyle de bir başarı öyküsü sunuyor ‘Bir Öncünün Romanı Nuri Demirağ’ adlı yapıtında. Yapıt Alfa Yayınları aracılığıyla okura sunuldu.

BÜYÜK PROJELER VE…

Muhittin Şimşek’in ‘Bir Öncünün Romanı Nuri Demirağ’ adlı yapıtında ülkenin kalkınması ve gelişmesi için çabalayan bir insan çıkıyor karşımıza. İlk uçak fabrikasını kuran kişi ve ilk havacılık alanındaki çalışmaların öncüsü olarak yazmak yeterli sanırım. Onun için çok söz söylemeye de gerek yok. Bununla birlikte kişisel hesaplaşmaların ülkenin gelişmesine nasıl zarar verdiğini de görüyoruz. Örneğin, Nuri Demirağ’ın İstanbul’a köprü projesine kimler ve neden karşı çıktı? Köprü projesi yerine ne yapıldı, devlet zarara uğratılarak ?

SİYASET VE SANAYİCİ

Nuri Demirağ her şeyden önce bir sanayici olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın büyük devletlerinin enerji için  yapmadığı bir şey kalmadığı günümüzden geriye doğru baktığımızda onu daha iyi anlıyoruz. Enerji, sanayi ve kalkınma ilişkisini bugün bile yakalayamayan insanlara ne demeli?

O, enerjinin sanayi için çok önemli olduğunu yıllar, ama yıllar önce fark ediyor. Keban Barajı’nın kurulması yolunda ilk çabaları gösteriyor. Ancak o bu toplumda birçok şeyi önceden görmenin yanında yapma yeteneğine de sahip birisi. Nuri Demirağ  siyasal yaşamda da teklifler geldiği görülüyor, bu yapıtta. Bir sanayici ve siyaset ilişkisini görüyoruz, ama bildiklerimizden farklı.

Bu yapıt bir belge olmanın yanında gençlere bir başarı öyküsü olarak ve onların  kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak bir yapıt olarak okutulmalı, bence.

 

Mustafa ASLAN

—————————

Bir Öncünün Romanı Nuri Demirağ (Biyografi), Muhittin Şimşek, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mart 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016