OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Nimetşinas

nimetsinas ‘Nimetşinas’ Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın kadın sorunlarını irdeleyen bir yapıt. Yapıtta kadının durumunu gözönüne serilirken evlilik kurumu da sorgulanıyor.

Kadının Fendi

‘Nimetşinas’ adlı yapıtta H. Rahmi Gürpınar iki farklı kadın tipi çiziyor. Birisi erkeğin her dediğini yapan evin hanımı tipiyle opkurun karşısına çıkıyor. Öteki kadın tip ise erkeğe koşulsuz boyun eğmeyendir. Bu ise romanda hizmetçi Neriman’dır.

Kadın sorunlarına değinilen romanın önemli kahramanı hizmetçi tipiyle Neriman’dır. Çok eşlilik ve kadının resmi nikah yerine sadece dini nikahla yapılan bir evlilik dile getirliyor.

İstanbul

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın çoğu yapıtında olduğu gibi ‘Nimetşinas’da  da uzam İstanbul’dur. Yazarın çizdiği İstanbul manzarası insanın da çevreyle birlikte veriliyor. İnsansız bir İstanbul H. Rahmi Gürpınar yapıtlarında göremeyiz.  Yapıtta Yenikapı’dan faytona binen kadınların çileli yolcuılukları sırasında izledikleri güzergahta insansız bir görüntüyle karşılaşmayız.

 

‘Nimetşinas’ Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın birçok romanında olduğu gibi kadınların günlük yaşam içindeki yerini sorguladığı bir roman. Bugün de güncelliğini yitirmeyen birçok konu içeriyor, roman.

———-

Hüseyin Rahmi Gürpınar, Nimetşinas, Toraman, Everest Yayınları, İstanbul-2012

Mustafa Aslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016