OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

NİLGÜN MARMARA’NIN DEFTERLER’İ

20161008_222727

NİLGÜN MARMARA’NIN DEFTERLER’İ

Cemal Süreyya’nın Zelda adını taktığı ve aramızdan geçtiğimiz yıllarda ayrılan şair Nilgün Marmara’nın Defterler’i ilk kez Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Nilgün Marmara’nın notlarının çoğunun eşinin işi nedeniyle gittiği Libya izlerini taşıyor.

“Sayın İdris Ece,

Ben, 61 yaşında bir hanımım, aslen İzmitli olup, Libya’nın Tobruk kentinde yaşamaktayım, burada bir Türk şantiyesinde makine şefliği yapan eşime refakaten. Burada herhangi bir magazini  bulup satın almak zor. İyi ki “Gözde Kadın” dergisine  abone olmuşum…” (s.170)

DUYARLILIKLAR

Nilgün Marmara’nın Defterler’inde sıra dışı bir şairin duyarlılıklarını okuyoruz. KIzgınlıkları, sevinçleri, heyecanlarını okuyoruz Nilgün’ün. Ortak sonu yaşadığı şairle lgili yazdığı bitirme tezinin “Sylia Plath’in şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi” adını taşıması ise günlüklere bakmamız gereken başka bir açıyı gösteriyor, bence. Yaşam bir zarar ve ziyan mıdır? Soruya yanıtı Nilgün versin isterseniz “Hayatın neresinden dönerseniz…”

“Şiir dairesel bir labirentte yeşil merkezden dağılan ana yolları kesen kısa keçi yolları açmaktır; üzerinden kurtlar da aşırı, tilkiler de… Sıçrama, uzun yolları kesmek amacı, çembere ulaşma duygusu ve “hasta olmayan hayvana” duyulan özlemle gerçekleştirilir.” (s.387)

 

EDEBİYAT ÜZERİNE NARİN

Nilgün Marmara’nın Defterler’inde kimi edebiyat sanat konularında değerlendirmelerle ya da belirttiği görüşlerle karşılaşıyoruz. Kimileri ufuk açıcı, kimileri ise okurların bir bölümüne kabul edilemez gelebilir. Dediğim gibi, bunlar sıra dışı bir şairin günlükleri kullandığı dil yerine göre oldukça sivrilebiliyor.

KIR KARDEŞLERİ

Bahar hatırlatırsa kır kardeşlerine

yasanın düğümler katını

Atarlar kendilerini sokaklara

Uçan gider umuduyla ,

Kır kepenkleri kapalıdır niceden

Zaman da artık uygunsuz kırmaya

ve tül uçuşuna,

Kır kardeşleri uzamı zorlarlar,

zorlandıkça

Uykuları delinir

Bir dahaki bahara dek.” (s.494)

Nilgün Marmara’nın Defterler’i ilgiyle ve zevkle okunuyor. Başka şair ve yazarlarımızın da defterlerinin yayınlanması dileklerimle…

 

MUSTAFA ASLAN

……………………………….

Defterler, Nilgün Marmara Yayına Hazırlayan:Bilge Barhana, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2016

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016