OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

NİKO

20160226_191557NİKO

Dimitri Nasrallah’ın ağırlıklı olarak göçmen sorunun anlatıldığı savaş ve çocuk izleğinin de ağırlığını duyumsattığı ‘Niko’ adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

SAVAŞ VE ÇOCUK

Dimitri Nasrallah ‘Niko’ adlı yapıtında savaş ve çocuk arasındaki etkilenmeyi veriyor. Savaşın çocuklar üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğunu anlatıyor, yazar Beyrut’ta iç savaşın anlatıldığı yapıtta. Savaşın, çocuğa ve çocuğa ait her şeyin silinip süpürülmesi olduğu görülüyor. Savaşın çocuğun yaşamsal haklarını ortadan kaldırdığı belirtilen yapıtta; oyun, arkadaş edinme, eğitim, sağlık ve beslenme gibi yaşamsal önem taşıyan konuları dile getiriyor Dimitri Nasrallah.

“Çocuk yirmi kadar komşuyla birlikte binanın mahzeninde soğuk bir şilteyle yatarken annesinin geri gelmesini sağlamaya çalışıyor. Boşuna. Her şey ama her şey aha kötüye gidiyor. Annesi, okul, bombalar. Keder. Sekiz yaşında ama var olmasını istediği şeyleri yaratacak uygun sihir gücünden şimdiden mahrum kalmış.” (s.29)

nikoGÖÇMEN SORUNU

Dimitri Nasrallah’ın yapıtının bir yönü de günümüzde iyiden iyiye kendini duyumsatan göçmen sorunu olduğu görülüyor. Yapıtta da Lübnan’dan yola çıkan kahramanlarımız Kıbrıs ve Türkiye’den (Antalya) sonra  uzayan bir göç haritası görüyoruz. Anlatılanlar bugün dünyanın değişik yerlerinde savaş/iç savaş nedeniyle yaşadıkları toprakları terk edenlerden farklı olmadığı görülüyor.

BİR GÖÇMENİN TÜRKİYE GÜNLERİ

Kahramanımız Niko babasıyla Beyrut’tan Limasol’a oradan da Türkiye’ye geliyor. Yapıtta kahramanımızın Antalya’da yaşadıkları Türkiye ile ilgili ağırlıklı olarak veriliyor.

“Limasol’den feribotla Türk liman kenti Antalya’ya geçiyorlar. Antalya limanında bir şelale doğruca denize dökülüyor. Turist mevsiminin en civcivli  dönemi, sıcak dalgası şehri battaniye gibi örtmüş. Yolculuktan, sakız gibi uzayan yolculuktan ötürü yorgunlar.” (s.45)

YAZAR-ANLATICI- KAHRAMAN BENZEŞMESİ

Anlatıcılığını III. tekil kişinin yaptığı Dmitri Nasrallah’ın ‘Niko’ adlı romanında anlatıcı-yazar-kahraman benzeşmesi göze çarpıyor.  Dimitri Nasrallah’ın yaşam öyküsü okunduğunda yapıtın kahramanı Niko ile benzerlikler görülüyor.

“Niko o gece yatakta yatıp yabancı yıldızlara bakarken, yaşa boyu seyyah olduklarını düşünüyor. Yolları istemeden maceradan geçen yolcular onlar. Binlerce yıl önceki ilk Nakhle bir göçmendi, göçmen bir kabileye aittiler. İşte şimdi yeniden göçmen oldular. Sorumlulukları nefes almak ve nefes vermek ve…” (s.265)

Dimitri Nasrallah ‘Niko’ adlı yapıtında göçmen sorunuyla birlikte çocuk ve savaş konularına dikkat çekiyor.

Mustafa ASLAN

————————

 

Niko, (Roman), Dimitri Nasrallah, Çevirmen:Seda Çıngay, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Şubat 2016

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016