OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

NİHAT BEHRAM’DAN ŞİİRÖZÜ

20161122_234351

NİHAT BEHRAM’DAN ŞİİRÖZÜ

Nihat Behram şiirleriyle/yazılarıyla tanıdığımız, severek okuduğumuz şair ve yazarlarımızdandır.

10 KİTAPLIK DİZİ

Nihat Behram yazdıklarıyla da kendini kabul ettirdi. Değişik yayın organlarında okura ulaştırılan yazıları şimdiye kadar Everest Yayınları tarafından beş kitapta toplandı.

Nihat Behram yeni yapıtlarıyla okura farklı güzellikler sunmayı sürdürüyor. Şair duyarlığının yüksek olduğu 10 yapıt olarak dizinin ilk üç kitabı okurla buluşturuldu.Şiirözü dizisinde yer alan kitap adları şöyle sıralanıyor:1-Bahar karşılaması, 2-Maviyengeç Ağıdı, 3-Gözyaşının Çağrısı, 4-Mucizeye Tanım, 5-Utanca Tanım, 6-Meraklı Şiirler, 7-Bakışlı Şiir, 8-Sayıklar Gibi Bir Şiiri, 9-Tavşanın Ölümüne Tanım ve 10-Anlaşılmaz Olan.

BAHAR KARŞILAMASI

Bahar karşılaması adını verdiği üç bölümden oluşan yapıtta okura doğaya ilişkin bir yazınsal ve görsel bir şölen sunuluyor.

Bahar Karşılaması adı verilen kitabın ilk bölümünde Nihat Behram’ın doğada geçen gününü sadece izlenimci değil, yerine göre yorumlayıcı, yerine göre usta bir gözlemci olarak anlatıyor. Saydıklarımızın toplamından oluşan yapıtın düz yazısı sıkıcılıktan uzak ve zevkle okunuyor.

Nihat Behram’ın Bahar Karşılaması adlı yapıtının ikinci bölümünde kitapla aynı adı taşıyan Bahar karşılaması adlı bir şiir yer alıyor. Şiir de birinci ve üçüncü bölümle uygunluk göstermenin yanında tamamlayıcı bir özellik taşıyor.

“…

Gözleyende göz göz olur bakışır

koklayanda haza gelip tutuşur,

taşlayanda itirip güneşin hevesini

olgunlaşır

düşer toprağa…” (s.86)

Yapıtın üçüncü ve son bölümünde ise kuşlar ve bitkiler yer alıyor. Aslında Nihat Behram çevre sorunlarına yer verdiği son yazılarının kimilerinde de hayvan ve bitkilere ilişkin bilgiler veriyor. Bu yapıtta da yer verdiği kuş ve bitki adları şöyle sıralanıyor:İskete, kırlangıç, ebemgümeci, bıldırcın, çulluk,  açelya, salkımsöğüt,yasemin, kestane, kayısı…

Nihat Behram’ın Şiiriözü dizisinde yer alan yapıtlardan Bahar karşılaması sıcak ve içten şiir  diliyle yazdıkları okunmayı hak ediyor.

Mustafa ASLAN

……………………….

Bahar Karşılaması, Nihat Behram, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016