OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

nihat behram’dan “dörtlükler”

 

 

nihat behram’dan “dörtlükler”

 

 

Nihat Behram’ın ‘Dörtlükler’i aynı başlık altında Everest Yayınları arasında okurla buluştu. Yaşama sevinci ve direnme gücü veren dörtlükler izlek çeşitliliği yönünden dikkat çekiyor.

 

Cesaret ve umut

 

Nihat Behram ‘Dörtlükler’inin genelinde yaşama sevinci, cesaret ve umut yer alıyor. Yaşama bağlılığı artıran bir yapıt özelliği taşıyor. Yaşam ve yaşama sevinci onun dörtlüklerinde özel bir anlam taşıyor. Bu, insanca yaşamanın getirdiği dünyayı daha iyiye ve güzele giden yolun kapılarını açmak için verilen, yani dünyayı değiştirme çabasıdır. Çünkü umut için cesaretle bir uğraş verilmelidir. Aksi takdirde, ‘korkuyla zafer kazanılmaz.’

 

Değiştir, bu senin elinde, kaderini değiştir

Alnının karasını umudun ışığıyla sil

Unutma hayatı dövüşerek yatıştırman gerekir

Uğrunda dövüşülmeyen umut da çare değildir

(s.126, 11. dörtlük)

 

Şair bitki ve hayvan sembolleri aracılığıyla insana ve günlük yaşamına kimi göndermeler yapıyor. Umudun karartılmaması için okura yapıt boyunca dörtlükler aracılığıyla sesleniyor.

 

 

Zulme karşı durmak

 

Nihat Behram, ‘Dörtlükler’inde umudu ve direnci yaşatmanın büyütmenin, yaşama sevincinin insanda yerleşmesini birçok açıdan belirtiyor. Aslında ‘direnç’ olmazsa yaşama sevinci olmayacağı gerçeği yapıtın bütünlüğü içinden süzülüp çıkıyor.

İnsanlığın yaşıyla kavganınkini aynı gösteriyor. Kaçınılmaz olarak daha güzel bir yaşam için direnç gösterecektir, hele hele yitirecek hiç birşeyi olmayan halk ise zulme boyun eğmemelidir görüşü ağırlık kazanıyor.

 

Bilgi

 

Nihat Behram’ın ‘Dörtlükler’inde yaşama sevinci, zulme karşı koyma, yurt ve halk sevgisi ve direnme gibi izleklerin yanı sıra bilgi ve bilginin önemi de yer alıyor. Yapıtın bütünlüğü içerisinde çok yer tutan bir izlek gibi görünmese de Behram’ın ürünlerinin dile getirdiği görüşlerinin zeminin oluşturuyor.

 

Özgüveni bakışında bilgiyle mıhlı

Direnci çelikten meyvesi bilincinin

Alnı kavganın kalkanı, umudun zırhı

Sevdası tükenmez kaynağı erincinin

(s.77, 107. dörtlük)
Üç bölümden oluşan ‘Dörtlükler’de şairin kendine özgü sözcükleri ve oluşturduğu şiir dil dizgesi göze çarpıyor. Şairin yansız olmayacağını açıkça söyleyen Nihat Behram yaşamı güzelleştirmenin imlerini veren, severek okunacak yapıtlı aracılığıyla okura umut ışığı oluyor.

 

 

Nihat Behram, Dörtlükler, Everest Yayınları, İstanbul, 1. Basım: Ekim-2011

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016