OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

nietzsche nasıl felsefe yapıyordu?

Nietzsche-Nasil-Felsefe-Y_167863_1

nietzsche nasıl felsefe yapıyordu?

‘Böyle Buyurdu Zerdüşt’ adlı yapıtıyla düşün dünyasının gündeminden düşmeyen Nietzsche’yle ilgili Murat Batmankaya’nın dilimize kazandırdığı “Nietzsche Nasıl Felsefe Yapıyordu’ adlı yapıt Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

üç kitap

Karl Jaspers’in ‘Nietzsche Nasıl Felsefe Yapıyordu?’ adlı yapıtı üç kitaptan oluşuyor. Kitap adları ve bölümleri şöyle sıralanıyor:Birinci Kitap-Nietzsche’nin Hayatı, Hastalık; İkinci Kitap- Nietzsche’nin Temel Düşünceleri:İnsan, Hakikat, Tarih ve Şimdiki Çağ, Büyük Siyaset, Dünya Yorumu, Sınırlar ve Kaynaklar; Üçüncü Kitap-Nietzsche’nin Varıoluşundaki Düşünce Bütünü, Nietzsche’nin Usavurma ve Kendini Nasıl Anlattığı, Nietzsche’yi Nasıl Anladığımız.

” Nietzsche’yi  kavramak için  bir teşhisin bilinmesi önemli değildir, ama ilk olarak ruhsal bozukluğunun 1888 yılı sonlarında  organik bir beyin hastalığı olarak içsel katılımından dolayı değil, dışsal nedenlerle ortaya çıktıpını:ikinci olarak…  (s.129)

 

nietzsche’yi anlamak

Aforizmacılar ve sistematikçilerle karşılaştıran yazar Nietzsche’yi anlamamıza, nasıl okumamız gerektiğine  büyük ölçüde yardımcı olacak bir kitap. Çünkü yapıtlarından  yaşamına kadar ve çeşitli karşılaştımalar yaparak  Nietzsche’nin yapıtlarının ve dahası felsefi görüşünün iyi anlaşılması için okunması gereken bir yapıt.

“Doğayla bir olmaktan duyduğu mutlulu,  Nietzsche için insanlarla kaybettiği iletişimin yerine geçebilmektedir:yine de iletişim kurma istenci  sanki bu kırlarla bir olmaya dahil edilmiş gibidir. önceleri doğanın suskunluğu” güzel ve tüyler ürpetici”dir.” (s.485)

Karl Jaspers’in ‘Nietzsche Nasıl Felsefe Yapıyordu? adlı yapıtı Nietzsche’yi anlamak için kaçırılmaması gereken kitaplardan biri!

Mustafa ASLAN

————————————————-

Karl Jaspers, Nietzsche Nasıl Felsefe Yapıyordu? Çeviren: Murat Batmankaya, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul-Eylül 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016