OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

neylersin (ahmet telli)

 

neylersin (ahmet telli)

Ahmet Telli’nin düzyazılarından oluşan ‘Neylersin’ adlı yapıtı Everest Yayınları tarafından okurla buluşturuldu. Paul Eluard’ın bir şiirinin dizesinden esinlenerek  ‘Neylersin’ adı verilen kitapta Ahmet Telli’nin edebiyat ve toplumsal yaşama ilişkin yazıları  yer alıyor.

günler

Ahmet Telli’nin yazıları arasında kimi günlere ilişkin olanlarla da karşılaşıyoruz. Telli 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 1 Eylül Dünya Barış Günü ve 14 Şubat Sevgililer Günü’yle ilgili yazılarına yer veriliyor. Telli bu yazılarında ilgili günlerin tarihsel köklerine iniyor. Tarihsel köklerine inmekle kalmıyor, bugünkü durumuna da değiniyor.

 

anmalar

Ahmet Telli yitirdiğimiz değerlerimize de bir değerbilirlik örneği gösteriyor. Yitirdiğimiz değerlerimizi andığı yazıları da bu yapıtta yer alıyor. Bu yapıtta andığı adlar arasında Enver Gökçe, Kemal Özer, Süha Tuğtepe, Arif Damar, Uğur Kaynar, Gürsen Topses, Hasan Ali Yücel, Adnan Satıcı adlarını sayabiliriz.

 

şairler ve kitaplar

Ahmet Telli ‘Neylersin’ adlı yapıtında şairler ve kitaplarına ilişkin yazıları yer alıyor. Telli kitapları değerlendirirken şairlerin şiir geçmişleriyle birlikte şiiri hakkında da önemli bilgiler veriyor.

Ahmet Telli ‘Neylersin’ adlı yapıtında sözünü ettiği şairler arasında  Sezai Sarıoğlu, Rütta Cankoçak, Hicri İzgören, Şükrü Erbaş,  Şükran Belen adlarını sayabiliriz. Şair yazılarında şairlerden ve şiir kitaplarından söz ederken kimi şair ve şiirlere de göndermeler yapıyor. Bunlar da yazıları oldukça zenginleştiriyor. Bir yerde, geziyi çok seven Ahmet Telli okuru çağdaş edebiyatımızın yollarında bir gezintiye çıkarıyor.

 

“Özgen Seçkin’i 70’li yılların ortasında tanıdım. Kırk yılı geçen bu ilişki fasılalarla sürüp geldi. Fasılalar yaratan olgu sanat anlayışlarımızla açıklanabilir belki. 70’li yıllarda politik tercihlerimizaynı kökten geliyordu. “(s.113)

‘Neylersin’ Ahmet Telli’nin toplumsallık üzerine kurduğu edebiyata ilşkin denemelerinden  oluşuyor.

 

MUSTAFA ASLAN

 

——————————————–

Ahmet Telli, Neylersin (deneme), I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Oacak 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016