OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

new york serüveni

 

IMAG1218

new york serüveni

‘New York Serüveni’ Bjorn Sortland Amerika’da bir sanat hırsızlığını anlatan yapıt olarak çıkıyor karşımıza.

Bjorn Sortland’ın ‘New York Serüveni’ nden önce yayımlanan üç kitabı da (İtalya, Mısır, Kamboçya) farklı ülkelerdeki sanat yapıtları hırsızlığını anlatıyor. ‘New York Serüveni’ni  iyi anlamak için ilk üç yapıtı okumak gerekiyor.

büyük elma neresi?

‘New York Serüveni’ nde Bjorn Sortland bu kez Amerika’ya ilişkin bilgiler veriyor. Ağırlık noktasını, bu yapıtın New York oluşturuyor. Yapıtın ön ve arka kapağında ise okuru bilgilendirmek açısından New York haritası yer alıyor. Bu haritada New York’un kalbi olarak nitelendirilen Manhattan yer alıyor. Manhattan’ın bu kentin kalbi olduğunu yapıt boyunca birkaç kez altını çiziyor, yazar.

örümcek adam

Yapıtta Örümcek Adam’la da karşılaşıyoruz. Yapıtın ilk bölümlerinde örümcek adamla ilgili veriliyor. kahramanımızın ve ailesinin sanat yapıtı hırsızlarıyla başı dertten kurtulmuyor. Bu kez kurtarıcı olarak Örümcek Adam okurun karşısına çıkıyor son bölümlere doğru.

“Olan bitenlerden sonra içimizde gerçekten de mutlu ve keyifli görünen tek kişi babam.Uzun zamandır onu bu kadar mutlu görmemiştim.Fakat yetişkin bir adam neden kendine Örümcek Adam kostümü alır ki? Umarım eve döndüğümüzde işin bu kısmını arkadaşlarıma anlatmak zorunda kalmam.” (s. 125)

sanat yapıtı hırsızlığı

Bjorn Sortlan ‘New York Serüveni’nde sanat yapıtı hırsızlığını anlatıyor. yazar daha önce yayımlanan üç yapıtında da benzer konuya değiniyor. Yayımlanan dört yapıtının da ortak noktası sanat yapıtı hırsızlığının uluslar arası boyutuna dikkat çekiyor olması. Uluslararası bir hırsızlık şebekesinin karşımızda olduğu yapıtta, kimi güvenlik görevlileri de bu işin içinde yer aldığı görülüyor, Bjorn Sortland’ın dört kitabında da.

Çocukları ve gençleri sanat yapıtı hırsızlığı ve kaçakçılığı konusunda bilgilendiren Bjorn Sortland ‘New York Serüveni’  okura ayrıca gezilen ülkeler konusunda da kimi bilgiler veriyor.

Mustafa ASLAN

————————–

Bjorn Sortland, New York Serüveni, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Ocak-2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016